Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Lavrov se vyhnul Zelenskému na Radě bezpečnosti, Pavel mluvil o české zkušenosti s ruským imperialismem

Volodymyr Zelenskyj při vystoupení v Radě bezpečnosti OSN. Foto: OSN
Volodymyr Zelenskyj při vystoupení v Radě bezpečnosti OSN. Foto: OSN

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj navrhl na zasedání Rady bezpečnosti v New Yorku možnost přehlasování veta pěti stálých členů Rady, mezi kterými je i Rusko. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov při jeho vystoupení chyběl a poté tvrdil, že Zelenskyj zavedl rasistické zákony. Český prezident Petr Pavel deklaroval českou podporu Ukrajině, dokud „bude potřeba“.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

„Od začátku agrese státu, který z nějakých důvodů je stále přítomen zde a je jedním ze stálých členů Rady bezpečnosti OSN, uplynulo 574 dnů bolesti, ztrát a bojů,“ deklaroval Zelenskyj.

Při jeho vystoupení sice nebyl přítomen ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov, od začátku války je to ale jeden z mála momentů, kdy byl ukrajinský prezident přítomen ve stejné místnosti jako vysoce postavení zástupci Ruska v čele s velvyslancem při OSN Vasilijem Něbenzjou. Ti se v průběhu jeho vystoupení nervózně dívali na mobily.

„Rusko zabilo nejméně desetitisíce našich lidí a z milionů udělalo uprchlíky,“ obracel se na světové lídry Zelenskyj. Navrhl také, aby

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Petr Pavel

Ruská válka na Ukrajině

Rusko

Ukrajina

Svět

V tomto okamžiku nejčtenější