Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Vývoj bojů (574. den): Ruský dron zaútočil na ukrajinský MiG-29 přímo na letišti – proč je to výjimečná událost

Ukrajinský MiG-29. Foto: LIBKOS / AP/ČTK
Ukrajinský MiG-29. Foto: LIBKOS / AP/ČTK

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

  • Zasažené ukrajinské letiště je pouhých 65 kilometrů od nejbližšího Ruskem ovládaného území.
  • Na začátku invaze neměl Rusy na jihu kdo zastavit.
  • Rusové podnikají silné protiútoky u Kliščijivky i Robotyne.
  • Mapy dne – Robotyne a rozmístění ruského letectva kolem fronty.
  • Videa dne – jak létá Storm Shadow; jak rychle se může pohybovat tank; Rusové odráží ukrajinský námořní dron.

Informace v tomto textu jsou souhrnem událostí z úterý 19. září. Situace na některých místech již může být jiná.

Zasažené ukrajinské letiště je pouhých 65 kilometrů od nejbližšího Ruskem ovládaného území. Následující událost je důležitá z několika důvodů. Nejprve velmi stručné vysvětlení toho, co vidíme na videu níže. Je na něm zachyceno ukrajinské vojenské letiště v Kryvém Rihu. Viditelná je pouze část se stáním pro letadla. Zdá se, že nejméně pět z nich je obsazeno. Letadla – spolehlivě jsou rozpoznatelné dvě stíhačky MiG-29, dále jsou pravděpodobně tři Su-25 – ze tří stran chrání zemní valy, ale na rozdíl od praxe NATO nad nimi nejsou žádné přístřešky.

 

V tomto ohledu jsou ukrajinská a ruská letiště stejná – byla postavena v době studené války, kdy se nepředpokládalo, že budou vystavena tomuto typu rizika. Varšavská smlouva počítala s tím, že případná válka s NATO proběhne mnohem západněji. Dnes na to obě strany doplácejí zranitelností vojenských letadel na zemi.

Někteří pozorovatelé vyjádřili údiv a zároveň pochybnosti, zdali je možné, aby ukrajinské letectvo operovalo tak blízko fronty. Vždyť okraj letiště je vzdálen 65 kilometrů od nejbližšího Ruskem ovládaného území na levém břehu Dněpru. To je skutečně překvapivě krátká vzdálenost.

Na základě osobních zkušeností z mých cest po Ukrajině se domnívám, že se nejedná o ojedinělou praxi. S kolegy jsme letos pozorovali další plně funkční a fungující ukrajinské vojenské letiště jen o něco dále od ruské armády než toto v Kryvém Rihu.

Přestože Rusové o tomto místě jistě vědí, přesnou polohu základny a typy letadel na ní popíšu až po válce, abych nikoho ani hypoteticky neohrozil. Důležité však je, že

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Ruská válka na Ukrajině

Vývoj bojů

Komentáře, Svět

V tomto okamžiku nejčtenější