Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

„Vy mě nebudete úkolovat.“ Projednávání konsolidačního balíčku provázejí emoce, koaliční poslanci nejsou jednotní

Stanjura na jednání rozpočtového výboru. Foto: Kateřina Frouzová, Deník N
Stanjura na jednání rozpočtového výboru. Foto: Kateřina Frouzová, Deník N

Mezi poslanci koaličních stran nepanuje jednota na podobě konsolidačního balíčku. Někteří jednotlivci budou dokonce hlasovat proti jeho jednotlivým pasážím. Odhalilo to dnešní jednání rozpočtového výboru, kde se k novele projednávalo téměř osm desítek pozměňovacích návrhů. O balíčku na ozdravení českých veřejných financí začnou poslanci hlasovat v pátek. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) doufá, že se klíčový zákon podaří prosadit do půlky října.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Poslanci na rozpočtovém výboru řešili jednu z nejdůležitějších novel letošního roku – konsolidační balíček. Tento soubor zvyšování daní a úspor má dostat pod kontrolu státní rozpočet, který dlouhodobě drtí vysoké schodky. Letos státní kasa pracuje se saldem 295 miliard.

Lepší hospodaření státu přitom byl základní slib, který současná pětikoalice dala svým voličům. Už vyjednávání balíčku v koalici proto bylo náročné a muselo dojít k několika nepříjemným kompromisům.

Sám ministr navíc pro Deník N připustil, že k drobnějším změnám v balíčku ještě ve Sněmovně dojít může. „Myslím si, že se budeme ještě některým otázkám věnovat, nemůžeme ale ani naznačovat kterým. K jedné nebo dvěma změnám by mohlo dojít,“ řekl Stanjura. „Rozhodující je hlasování na plénu, ta změna by ale neměla ovlivnit výši konsolidace,“ dodal šéf státní pokladny.

Balíček má v náběhu dvou let snížit roční deficit státního rozpočtu o 150 miliard korun. Poslanci k němu podali 79 pozměňovacích návrhů, drtivou většinu opozice. „Pozměňovací návrhy jsou kobercovým náletem proti konsolidaci veřejných financí. S drobnými výjimkami jsou všechny proti smyslu konsolidace a mají negativní dopad na budoucí státní rozpočet,“ vysvětloval předseda poslaneckého klubu TOP 09 Jan Jakob, proč koalice návrhy odmítá.

Ministr financí Zbyněk Stanjura a jeho rezort nakonec souhlasili s jediným nápadem opozičních zákonodárců. Souhlasné stanovisko výboru se podařilo získat Zuzaně Ožanové z ANO. Ta požaduje zavést pokutové bloky v elektronické podobě nejen pro policii a celníky, jak navrhuje vláda, ale tuto pravomoc chce rozšířit na mnohem více úřadů. A Karla Maříková z SPD pak dosáhla alespoň toho, že k jejímu nápadu snížit DPH u neochucených balených vod nepřijal výbor žádné stanovisko.

Ale nejde jen o opozici. Minimálně dva koaliční poslanci už jasně naznačili, že

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Konsolidační balíček

Sněmovna

Veřejné finance

Vláda Petra Fialy

Česko, Ekonomika

V tomto okamžiku nejčtenější