Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Praha chce vyřešit parkovací divoký západ. Zdraží odtahy, strážníci navrhují progresivní tresty

Ilustrace: Deník N
Ilustrace: Deník N

Praha zřídila pracovní skupinu, která má najít řešení špatné vymahatelnosti pravidel parkování a dalších dopravních přestupků. Od městských strážníků znějí požadavky na progresivní trestání přestupců, konec slučování pokut i větší pravomoci. Město už se dohodlo, že přistoupí také ke zdražení odtahů.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Na začátku současných snah o zlepšení situace kolem pravidel parkování byl dubnový článek Deníku N, který upozornil, že Praha prohrává souboj s neukázněnými řidiči. Popsali jsme, že v hlavním městě vznikl systém, který neumí efektivně trestat lidi cíleně porušující pravidla.

V některých ulicích v centru města neplatí za parkování téměř polovina řidičů, městští strážníci pak ročně řeší více než sto tisíc případů parkování na chodníku. Dlouhodobě přitom klesá počet odtahů i rozdaných botiček. Zástupci Prahy už v květnu vysvětlovali, že se situací chtějí zabývat. Nyní Praha rozhodla, že chce problém systémově řešit.

„Požádal jsem městskou policii a Správu služeb, aby mi sepsali věci, které jim z legislativního pohledu brání ve vykonávání jejich činnosti,“ říká předseda výboru pro bezpečnost Jiří Ptáček (TOP 09). „Chci, aby Praha využila zákonodárnou iniciativu. Vznikla pracovní skupina, která by měla požadavky naformulovat do návrhů či případných úprav zákonů,“ dodal Ptáček.

Deník N už dříve popsal, že současný systém parkování funguje pouze na dobrovolnosti, protože neumožňuje efektivně trestat lidi, kteří pravidla cíleně porušují. Městská policie to popsala také ve svém podnětu, který pro magistrát připravila a který má redakce k dispozici.

V něm zmiňuje, že se nutně musí změnit přestupkový zákon, jinak bude vymahatelnost přestupkového práva v oblastech dopravy nadále klesat.

Jako první nutnou změnu v té souvislosti zmiňuje

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Doprava

Praha

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější