Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Vláda přesvědčuje Pavla, ať jmenuje velvyslance v Moskvě. Hradní poradci jsou proti

Prezident Petr Pavel a ministr zahraničí Jan Lipavský v OSN. Foto: MZV
Prezident Petr Pavel a ministr zahraničí Jan Lipavský v OSN. Foto: MZV

Vláda Petra Fialy (ODS) je už několik týdnů v tichém sporu s lidmi kolem prezidenta Petra Pavla. Rozcházejí se v tom, zda má mít Česko i nadále svého velvyslance v Moskvě. Obě strany nyní hrají o to, ke komu se přikloní prezident, bez nějž k finálnímu rozhodnutí nedojde. Popisujeme pozadí problému i argumenty obou stran.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Prezident Petr Pavel podle informací Deníku N není v tuto chvíli rozhodnutý, jak se k otázce jmenování nového velvyslance v Rusku postaví. Vláda dosud z tohoto postu neodvolala Vítězslava Pivoňku, přestože už je od počátku tohoto roku v Praze. A co bude dál, se rozhodne právě na základě dohody mezi hlavou státu a vládou.

Přiklonit prezidenta na vládní stranu se nyní pokouší ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti), který Pavla doprovází při jeho cestě do OSN. Šéf diplomacie podle informací Deníku N chtěl tuto otázku s hlavou státu probrat už při letu z Prahy do New Yorku.

„Ministr chtěl záležitost s prezidentem po cestě do USA probrat a vysvětlit mu argumenty, proč bychom tam velvyslance měli mít, ale nedostal

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Petr Pavel

Rusko

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější