Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Putin se musí modlit, aby Kadyrov přežil, říká politický analytik Bělkovskij

Kadyrovova smrt by přinesla velké otřesy, myslí si Stanislav Bělkovskij. Foto: ČTK
Kadyrovova smrt by přinesla velké otřesy, myslí si Stanislav Bělkovskij. Foto: ČTK

Co by pro Rusko a situaci v Čečensku znamenalo úmrtí Ramzana Kadyrova, o jehož špatném zdravotním stavu se nyní spekuluje? Proč mohl být atentát na Jevgenije Prigožina uspěchaný? A je možné, že ruské elity nakonec svrhnou Vladimira Putina? Ve velkém rozhovoru s Ekaterinou Kanakovou odpovídá ruský politický analytik Stanislav Bělkovskij.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Na co se v rozhovoru také ptáme:

  • Co by znamenalo úmrtí čečenského lídra Ramzana Kadyrova?
  • Mohlo by vést k nepokojům v Čečensku?
  • Je možné, že jej otrávil Putin?
  • Mohl Prigožin Putina vydírat?
  • Přijde v Rusku další vlna mobilizace?

Ráda bych začala tématem, které už několik dní leží v hlavě všem. Ramzan Kadyrov je ve stavu Schrödingerovy kočky – není známo, zda je živý, nebo mrtvý. Co se podle vás v Čečensku stane, pokud se ukáže, že je mrtvý?

Nejprve si určíme, jaká je nyní hlavní verze: Kadyrov je v centrální klinické nemocnici v Moskvě na hemodialýze kvůli selhání ledvin. Nemocnice je obklopena jeho početnou ochrankou a byla tam zpozorována auta jeho nejbližších spolupracovníků. Důležité je, že Putinův tiskový mluvčí Dmitrij Peskov ani zástupci čečenských úřadů situaci nekomentují, což ale naznačuje, že Ramzan Achmatovič je ve špatném zdravotním stavu. Kdyby na tom nebyl tak špatně, jistě by řekli, že se Kadyrov těší plnému zdraví. Nikdo tak údajně nic neví, což znamená, že je příliš riskantní se k tomu vyjadřovat.

Ramzan Kadyrov je samozřejmě klíčovou postavou nejen v Čečensku, ale i na severním Kavkaze. Je také důležitou postavou ve vztazích Moskvy s islámskými silami ve světě, včetně sunnitských monarchů v Perském zálivu. V posledních deseti letech se Ramzan Kadyrov snažil zaujmout pozici neformálního vůdce ruské islámské ummy a člověka, který komunikuje s částí islámského světa, především s arabským světem. Takže pokud se s ním něco stane, bude to znamenat velký otřes, protože na Kadyrova je navázána velmi důležitá komunikace, která se bez něj jednoduše zhroutí.

A v samotném Čečensku?

V Čečensku dojde k 

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Jak přemýšlí Putinovo Rusko

Rozhovory

Rusko

Svět

V tomto okamžiku nejčtenější