Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Lidé s drahými hypotékami by se jich mohli zbavit bez vysokého poplatku

Ceny nemovitostí v poslední době klesají, bydlení je ale stále nedostupné kvůli drahým úvěrům. Foto: Gabriel Kuchta, Deník N
Ceny nemovitostí v poslední době klesají, bydlení je ale stále nedostupné kvůli drahým úvěrům. Foto: Gabriel Kuchta, Deník N

Sankce za předčasné splacení úvěru na bydlení by se měly týkat jen nově uzavřených půjček. Shodla se na tom vládní koalice a ve středu to podpořil i sněmovní rozpočtový výbor. Ten schválil pozměňovací návrh k novele ministerstva financí upravující podmínky předčasného splacení hypotéky. Nový vyšší poplatek měl původně platit i pro stávající úvěrové smlouvy.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Pozměňovací návrh poslance Vojtěcha Munzara (ODS) platnost nových pravidel omezuje jen na nové smlouvy a nové fixace úroků. Změnu musí ještě schválit i Poslanecká sněmovna jako celek. „Teď samozřejmě záleží na tom, zda to přijme. Ale věřím, že ano, když jsme se na tom dohodli v koalici,“ řekl Deníku N předseda podvýboru pro bankovnictví Michael Kohajda (KDU-ČSL).

Jde o první zmírnění návrhu, jenž vyvolává otázky i v samotné vládní koalici. Zavádí totiž nové a výrazně vyšší poplatky za předčasné splacení hypotečního úvěru. A to v době vysokých úrokových sazeb, kdy banky vykazují vysoké zisky.

Omezení změny na nové smlouvy by bylo dobrou zprávou hlavně pro

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Osobní finance

Vláda Petra Fialy

Česko, Ekonomika

V tomto okamžiku nejčtenější