Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Pointa N: Když se přesvědčují přesvědčení, odpůrci odchází z místnosti

Sněmovna. Foto: Ludvík Hradilek, Deník N
Sněmovna. Foto: Ludvík Hradilek, Deník N

Panelová diskuze o Istanbulské úmluvě v Poslanecké sněmovně utvrdila její zastánce v nutnosti co nejrychlejší ratifikace. Senátní komise se včera k hlasování o Úmluvě ani nedostala, jelikož část odpůrců opustila jednání. A takhle nějak vypadají v Česku i další debaty o podobných tématech.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Komentovaný souhrn středečního dění sepsal Tomáš Linhart, sněmovní diskuzi o Istanbulské úmluvě sledovala Kateřina Libovická.

Přesvědčování přesvědčených

Poslanec TOP 09 Michal Zuna zorganizoval v Poslanecké sněmovně panelovou diskuzi k prevenci a potírání násilí vůči ženám a domácího násilí. Skvělá iniciativa, chválíme, mělo by zaznít ze všech stran politického spektra. Jenže to se nestane v situaci, kdy jde o Úmluvu Rady Evropy známou také jako Istanbulská úmluva. A dobrý úmysl chránit oběti násilí se zvrhne v kulturní válku.

„Každý má právo na důstojnou existenci a život bez násilí. Úmluvu jsme měli ratifikovat už dávno. Vláda ratifikaci schválila a doufáme, že k ní dojde v tomto volebním období, nejlépe už letošním roce,‘’ prohlásil na diskuzi Zuna.

Bude zajímavé do konce roku sledovat, jak aktivně si on i jeho kolegové z TOP 09 budou počínat v úsilí, aby se hlasování o ratifikaci Úmluvy dostalo na plénum Sněmovny. A jak přesvědčí zbytek koaličních poslanců, že by stálo za to hlasovat pro.

Další známá zastánkyně Úmluvy, vládní zmocněnkyně pro lidská práva Klára Šimáčková Laurenčíková, upozornila na celoevropský význam dohody. „Úmluvu proti násilí ratifikovalo již sedmatřicet evropských zemí. Její ratifikace znamená jasně vyslovený závazek na mezinárodní úrovni, že prevence proti násilí nebude záviset na složení politické reprezentace,‘’ prohlásila.

Jedinou

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Názor

Pointa N

Komentáře

V tomto okamžiku nejčtenější