Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

„Rusko musí stáhnout vojska z celého území Ukrajiny.“ Pavel v OSN varoval před hrozbou Ruska i Číny

Petr Pavel na 78. Valném shromáždění OSN v New Yorku. Foto: ČTK
Petr Pavel na 78. Valném shromáždění OSN v New Yorku. Foto: ČTK

Prezident Petr Pavel poprvé jako hlava státu promluvil na Valném shromáždění OSN v New Yorku. Nejdelší část své řeči věnoval Ukrajině, která si podle něj zasluhuje ne pouhé ukončení bojů, ale trvalý mír. Ten zároveň „nesmí ponechat Rusku naději, že jednou naplní své imperiální ambice“.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Prezident mluvil před světovými lídry na Valném shromáždění OSN téměř patnáct minut, takže přesně dodržel – na rozdíl od řady jiných řečníků – dobu vymezenou na jeden projev. Ve své řeči využil jak osobní vzpomínky, tak připomínky české historie.

Česko chce podle Pavla hrát na světové scéně aktivní a odpovědnou roli. Pokud se totiž státy nespojí, nedokážou se samy vypořádat se současnými globálními výzvami. Právě OSN má přitom podle českého prezidenta velkou odpovědnost za budoucí podobu lidstva.

I dnes prezident zopakoval, že Česko kandiduje na nestálé členství v Radě bezpečnosti Organizace spojených národů v letech 2032 a 2033. Zdůraznil i to, že jeden ze stálých a zároveň zakládajících členů Rady bezpečnosti – Rusko – hrubě porušil základní principy celé organizace, když napadl Ukrajinu.

„Má země má zkušenost s válkami a intervencemi, včetně desítek let dlouhé vojenské okupace ze strany Moskvy. To nás naučilo, co znamená, když je právo

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Čína

Petr Pavel

Ruská válka na Ukrajině

Rusko

Ukrajina

USA

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější