Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Zapomeňme na ženy. Pojďme si promluvit o tom, co v politice snesou muži

Fotografie Ivana Bartoše a Zuzany Klusové, která mnohé vedla k nevkusným komentářům. Foto: Profil Ivana Bartoše na sociální síti X
Fotografie Ivana Bartoše a Zuzany Klusové, která mnohé vedla k nevkusným komentářům. Foto: Profil Ivana Bartoše na sociální síti X

Komentář Evy Mošpanové: Piráti přes víkend představili kandidátku do europarlamentu a na sociálních sítích schytali záplavu odporných a sexistických komentářů, jaká se jen tak nevidí. Ideální příležitost promluvit si o ženách v politice, že? Jenže nedávný rozhovor hlavní aktérky celé kauzy ukazuje, jak moc je debata o ženách v české politice ve skutečnosti o mužích.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

„Bude to dobrá matrace,“ zněla jedna z reakcí na uchazečku o post europoslankyně Zuzanu Klusovou, již o víkendu představila Pirátská strana na sociální síti X (někdejší Twitter). Další diskutující mluvili o tom, že má zkušená regionální politička a matka osmiletého syna „dobré kozy“, nebo si pokládali otázku, kdo ji „ohnul přes stůl“.

Sociální sítě dokážou být odporné místo; to, co na nich vyvolala fotografie mladé atraktivní političky, však bylo neobvyklé i v rámci zdejšího folkloru.

Spousta lidí se za Klusovou postavila a obratem podotkla, že přesně to je jeden z důvodů, kvůli kterému se ženám do politiky nechce. To je nepochybně správné pozorování a celou víkendovou záležitost by jím šlo uzavřít.

Jenže tento případ má ještě jeden mnohem zajímavější rozměr, který se objevil, když Zuzana Klusová

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Názor

Komentáře

V tomto okamžiku nejčtenější