Pointa N: Blažek ven! (v rámci možností). Tři ponaučení z odvolávání ministra

Podaří se Pirátům rozhoupat koalici výzvou k odstoupení ministra spravedlnosti? Jen velmi těžko. Tuto hru ale nyní musí Ivan Bartoš hrát až do konce. Dnes došlo také k eskalaci násilí na jižním Kavkaze.
Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.
Dnešní dění vybral a okomentoval Jan Tvrdoň. (Tradiční úterní Válečná stezka má tento týden pauzu. Její autor je nemocen, přejeme mu brzké uzdravení.)
Tři ponaučení z odvolávání Blažka
Piráti v celostranickém hlasování, které skončilo včera večer, vyzvali své vrcholné představitele, aby navrhli odvolání ministra spravedlnosti Pavla Blažka (ODS) z koaliční vlády. Případný Blažkův pád začala strana probírat poté, co vyšlo najevo jeho setkání s poradcem exprezidenta Miloše Zemana Martinem Nejedlým.
Členové nejmenší koaliční strany doslova vyzvali „svůj vládní a poslanecký tým, aby v rámci svých možností navrhly okamžité odvolání Pavla Blažka“. Již sousloví „v rámci svých možností“ tak nějak naznačuje, jak asi celá věc dopadne.
Za Blažkem i nadále stojí premiér Petr Fiala a jeho ODS, výzva Pirátů je tak svým způsobem plácnutím do vody. Bezpochyby z pohledu celkového výsledku – Blažka schůzka s Nejedlým veřejně oslabila, ministerskou funkci jej ale stát nebude.
Formálně se s Fialou má k této věci setkat předseda Pirátů Ivan Bartoš, až se vrátí ze zahraničí; vedení Pirátů mělo také oslovit s možností připojit se k tlaku na Blažka dříve partnerské hnutí STAN. To ale ústy ministra vnitra a šéfa hnutí Víta Rakušana odpovědnost za Blažka dalo ODS – ze strany Starostů tedy příběh končí.
Celá záležitost, která nyní míří již k definitivnímu konci, ale zaslouží přinejmenším tři krátké poznámky. A to spíše z pohledu budoucí spolupráce v rámci koalice.
1) Z dlouhodobého pozorování (nejen) české politiky plyne, že