Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Co by za to Stanjura dal. Irsko řeší, co s miliardami přebytku v rozpočtu

Setkání Joea Bidena s Leem Varadkarem. Foto: Profimedia/ ČTK
Setkání Joea Bidena s Leem Varadkarem. Foto: Profimedia/ ČTK

Státní rozpočet Irska má obrovský přebytek a ten bude v příštích letech ještě růst. Je to problém, se kterým si mnozí nevědí rady.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Co byste dělali, kdyby se vám ve státním rozpočtu najednou objevil přebytek deseti miliard eur (zhruba 250 miliard korun)? Pro vládu v pětimilionovém Irsku to je paradoxně něco, co může zemi potenciálně přivést do ekonomických problémů, z nichž se vyhrabala teprve relativně nedávno.

Na první pohled přebytek v příjmech rozpočtu vypadá jako požehnání. Co by za takový „antideficit“ dala vláda Petra Fialy, která při přípravě rozpočtu na příští rok pracuje se zhruba tak vysokým schodkem.

Ale není to tak jednoduché, jak se může zdát. Vláda v Dublinu si totiž nemůže dovolit do malé ekonomiky nalík tolik peněz a zejména ne najednou. Mohlo by to způsobit více škody než užitku, například

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Bydlení

Evropská unie

Veřejné finance

Ekonomika, Svět

V tomto okamžiku nejčtenější