Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Nenaštvat Rusko, krotit Čínu, přiblížit se k USA. Jak se Indie chce stát supervelmocí

USA i Indie mají společného protivníka: Čínu. Foto: Adobe Stock
USA i Indie mají společného protivníka: Čínu. Foto: Adobe Stock

Indie je spolu s Čínou členem uskupení, které se snaží oslabit vliv USA. Zároveň je spolu s USA členem organizace, která se snaží oslabit vliv Číny. Za tím vším je snaha využít mezinárodní situace a naplnit potenciál jedenapůlmiliardové země stát se jednou ze světových velmocí.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Málokterá země poutá na mezinárodní scéně v tomto období tak velkou pozornost jako Indie. Letos na jaře překonala Čínu a stala se nejlidnatějším státem na světě. Přibývající zahraničněpoliticko-ekonomické analýzy ji označují za novou hospodářskou velmoc.

V Novém Dillí se minulý týden uskutečnilo setkání skupiny G20, na kterém ji za supervelmoc označil i předseda Africké unie. Právě na tomto summitu upoutala velkou pozornost mimo jiné i debata o novém názvu Indie.

Někteří hinduističtí nacionalisté upřednostňují hindské označení své země – Bhárat.

Podle mnohých jde o další důkaz stále většího sebevědomí vlády Nárendry Módího, kterému podle průzkumů důvěřují tři čtvrtiny Indů.

To se projevuje i v jeho zahraniční politice, ve které na jedné straně spolupracuje s Vladimirem Putinem a na straně druhé se fotí s Joem Bidenem (a někde mezi tím jsou i komplikované vztahy s Čínou).

Ropa a zbraně: základ dobrého vztahu s Ruskem

Přední indičtí intelektuálové argumentují tím, že jejich země by měla co nejvíce profitovat z partnerství se všemi zeměmi. Módího zahraniční politika opravdu může působit dojmem, že jejím cílem je hrát na všechny strany.

Indie je

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Indie

Svět

V tomto okamžiku nejčtenější