Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Bylo mi líto, že se lidé vysmívají čchi-kung. Snad budou mít senátoři otevřenou mysl, říká soudce Simon

Soudce a předseda senátu Nejvyššího soudu se specializací na odpovědnost státu za škodu a nemajetkovou újmu Pavel Simon. Foto: ČTK
Soudce a předseda senátu Nejvyššího soudu se specializací na odpovědnost státu za škodu a nemajetkovou újmu Pavel Simon. Foto: ČTK

Kandidát do Ústavního soudu Pavel Simon čelil v posledních dnech kritice. Ta se týkala jak jeho soukromých aktivit, tak i působení na Nejvyšším soudu, kde jeho zvláštní senát vydal několik sporných rozhodnutí v kauze H-System nebo v případě odškodnění disidenta Petra Hanzlíka. „Určitě si nemyslím, že je to diskvalifikující,“ říká v rozhovoru s Deníkem N.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

V rozhovoru se ptáme:

  • Jak reflektuje rozhodnutí Nejvyššího soudu v kauze H-System?
  • Proč dodnes drží podíl ve společnosti Spojmont Plzeň?
  • Jak reaguje na vtipy a kritiku svých aktivit v oblasti čínského cvičení čchi-kung?
  • Co všechno probral s prezidentovým poradním panelem pod vedením Jana Kysely?
  • Jak vnímá roli Ústavního soudu a co si slibuje od debaty v Senátu?

V souvislosti s vaší nominací se mluví o kauze H-System a o tom, jakým způsobem jste v ní rozhodoval. Uvědomujete si v této věci nějaký svůj omyl? Část senátorů, v první řadě Hana Kordová Marvanová, mluví o poměrně závažných pochybeních.

Je důležité zdůraznit, že Nejvyšší soud nerozhodl o odškodnění obětí H-Systemu v tom slova smyslu, že by se odškodňovala újma, která jim vznikla účastí na H-Systemu. My jsme rozhodovali o odškodnění za nepřiměřenou délku trestního stíhání. Trestní stíhání viníků H-Systemu probíhalo nepřiměřeně dlouhou dobu a my jsme rozhodovali o „bolestném“ pro ty poškozené, kteří se připojili se svým nárokem do trestního řízení. A také tu nejistotu, která s tím byla spojená.

Paní doktorka Marvanová říká, že jsem se účastnil rozhodování ve čtyřiceti věcech. Není to pravda

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Justice

Petr Pavel

Rozhovory

Ústavní soud

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější