Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Piráti žádají od Jurečky odstranění nespravedlnosti v důchodech. Řešení by ale stálo další peníze

Do penze se loni vyplatilo odejít předčasně. Ilustrační foto: Adobe Stock
Do penze se loni vyplatilo odejít předčasně. Ilustrační foto: Adobe Stock

Piráti chtějí napravit situaci, kdy úřady loňským žadatelům o předčasný důchod přiznaly výrazně vyšší důchod než v případě, že by počkali na letošní řádný odchod do penze. Předseda poslaneckého klubu Jakub Michálek od ministerstva práce a sociálních věcí požaduje, aby nevyrovnaný stav napravilo. A ve vládní koalici nejde o ojedinělý hlas.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Pirátům vadí, že kvůli mezeře v dosavadním nastavení dostávají menší částku lidé, kteří zaplatili více na sociálních odvodech. „Upozornili jsme ministerstvo práce a sociálních věcí, že musí nějakým způsobem zajistit, že člověk, který poctivě pracoval delší dobu, nebude mít nižší důchod než člověk, který šel do předčasné penze a vydělal na chybě zákona. Ministerstvo zatím bohužel nepřipravilo žádný návrh řešení, takže ta křivda bude dlouhodobě pokračovat,“ odpověděl Michálek na dotaz Deníku N.

Aktuální stav se nelíbí ani

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Důchody

Petr Pavel

Sněmovna

Veřejné finance

Vláda Petra Fialy

Česko, Ekonomika

V tomto okamžiku nejčtenější