Na italský ostrov přijíždějí tisíce migrantů. Bude to problém celé EU, tvrdí italská premiérka

Malý italský ostrov Lampedusa ležící blíž Africe než Itálii přijal za posledních několik dní minimálně osm tisíc migrantů. Tamní nízkokapacitní přijímací centrum pro uprchlíky je přehlcené. Italská premiérka Meloni i předsedkyně Evropské komise von der Leyen přijely a slíbily řešení. Co za aktuální zvýšenou migrací stojí? A proč uprchlíci ze severní Afriky míří právě tam?
Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.
Podle italské premiérky Giorgie Meloni je Itálie pod „neudržitelným tlakem“. Proto vyzvala Evropskou unii, aby její zemi pomohla. Společně tak včera na místo dorazila se šéfkou Evropské komise Ursulou von der Leyen.
Podle italského Červeného kříže má tamní uprchlické přijímací centrum kapacitu 400 lidí. Celková populace ostrova – tedy jeho stálých obyvatel – se pohybuje kolem 6000 lidí; uprchlíků je tedy aktuálně na ostrově více než místních. A ti buď pomáhají, anebo se bouří.
Podle posledních informací na Lampedusu během minulého týdne přijelo celkem 12 000 migrantů.
Jen pro představu: ostrov je se svou rozlohou 20 kilometrů čtverečních jen o něco málo menší než pražská část Praha 8.
Chaotická situace na ostrově vyvolala dvojí reakce – a to jak solidaritu s uprchlíky, tak rozhořčení. Z nezvládnuté situace kritici viní nejen pašeráky, ale také italskou premiérku, unijní představitele, ale i jejich partnera v této problematice – tuniského prezidenta Kaíse Saída. Tunisko je totiž v současnosti nejvytíženějším výchozím bodem migrantů prchajících z Afriky.

Von der Leyen pomoc se zvládáním situace na Lampeduse slíbila a potvrdila, že jde o „evropskou výzvu“, která tedy vyžaduje „evropskou odpověď“.
Na společné tiskové konferenci pak