Mladí upozorňují, někdy dost zoufale, na témata pro blízkou budoucnost. Starší vládnou a úzkosti mladších je nezajímají

Komentář Martina Fendrycha: Nějakou dobu pražskou veřejnost vzrušovaly „Pochody za rychlost 30“, které pořádala skupina Poslední generace. Provázela je slogany jako „Auta už nás nebaví. Chceme město pro lidi – čisté, tiché a bezpečné“. Tématem těchto akcí je v hlavním městě plošně zavést jako nejvyšší povolenou rychlost 30 km/h, plošnou třicítku. Pochody byly legální, pořadatelé je oznámili a organizovali na základě práva shromažďovacího, jež je zakotveno v Listině základních práv a svobod.
Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.
Je to jedno z gest – míněno v pozitivním smyslu slova –, kterými se mladí lidé snaží „něco dělat“, měnit svoje okolí, město. Problém tkví v tom, že blokování jednoho či dvou pruhů magistrály vede k zácpám a mnohé stojící řidiče vytáčí k šílenství, vyvolává pak nenávist. Podobné to je všude v Evropě. Pražský magistrát se začal akcím bránit. Vydal rozhodnutí a stanovil „Pochodu za rychlost 30“ takové podmínky, že demonstranti musí použít chodník, aby neblokovali dopravu. Nastává souboj o legálnost protestu, Poslední generace rozhodnutí napadne u soudu.
Velké podpoře se u nás netěší ani aktivisté z Fridays for Future a dalších podobných uskupení. Gretě Thunberg se mnozí konzervativní politici i nepolitici posmívali. V oblasti ochrany klimatu, kam patří i snaha o zklidnění městské dopravy, o jakýsi městský „wellbeing“, existují hodně rozdílné pohledy mladších a starších obyvatel.
Mezi mladými lidmi přibývá úzkostných stavů a depresí. Není divu. Jaký výhled se nabízí dvacetiletým? Kousek od nás zuří válka, někteří Rusové vyhrožují zničením Ukrajině i celému Západu. A my jsme blízko, navíc nás považují za své teritorium. Do toho klimatická změna, jež čím dál víc hrozí zásadní změnou života, zhoršením jeho podmínek. Před necelými deseti lety se novinář Jo Confino, jehož vyděsilo vymizení až poloviny všech živočišných druhů, ptal v Guardianu: „Proč se