Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Je třeba zvýšit povědomí o dárcovství krve i krevní plasmy. Stejně tak společenské uznání dárců. Současná moderní medicína se bez nich neobejde

MUDr. Simona Hohlová je kvalifikovanou lékařkou v síti odběrových center Cara Plasma. Aktuálně působí jako lékařka na pobočkách v Brně a Břeclavi. V oblasti dárcovství se pohybuje již od roku 2007. Dárcovství krve a jejích složek je podle ní dobrovolná činnost dárců, která má celospolečenský význam.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Proč jste si vybrala oblast dárcovství?

V roce 2007 jsem začala pracovat v jednom z prvních soukromých plasmaferetických center, které tehdy v České republice vznikalo. Problematika dárcovství mě oslovila natolik, že jsem se následně rozhodla pro své další působení v tomto oboru, konkrétně na Transfuzním a tkáňovém oddělení ve Fakultní nemocnici v Brně. Dříve jsem jako lékařka klinického pracoviště znala použití transfuzních přípravků a krevních derivátů z druhé strany, tj. jejich potřebu na operačních sálech nebo u lůžka.

Jak jste se dostala k práci v Cara Plasma?

Po 10 letech práce ve státním zdravotnictví jsem se rozhodla pro změnu. Společnost Cara Plasma mě přesvědčila o tom, že dárci jsou pro její zaměstnance vždy na prvním místě, a proto jsem v roce 2019 nastoupila právě sem.

Cara Plasma má 14 odběrových center. Kolik lékařů ve společnosti působí a jak funguje spolupráce napříč centry?

V naší společnosti je aktuálně zaměstnáno 35 lékařek a lékařů. Tým vede zkušený vedoucí lékař, který zajišťuje informovanost a proškolování všech lékařů na jednotlivých pobočkách. Jsme také členy Společnosti pro transfuzní lékařství, sledujeme jejich odborné akce a pravidelně se jich účastníme.

 

archiv Cara Plasma

Jak vnímáte význam dárcovství?

Dárcovství krve a jejích složek je dobrovolná činnost dárců, která má celospolečenský význam. Krev nebo její složky odběrem získané (např. krevní plasma) se používají v řadě lékařských oborů a současná moderní medicína se bez nich neobejde. Bylo by dobré zvýšit v populaci povědomí o důležitosti dárcovství krve i plasmy a zlepšit společenské uznání dárců.

Jakou klíčovou roli hraje plasma v těle člověka a celkově ve zdravotnictví?

Krevní plasma má v našem těle důležitý úkol přepravovat živiny, jako jsou soli, tuky, stopové prvky a vitamíny, na místa určení. Díky moderní medicíně se také stala nenahraditelnou součástí celé řady léků, které zachraňují životy.

K čemu se využívá krevní plasma získaná v odběrových centrech?

Z plasmy se procesem zvaným frakcionace vyrábí léčiva neboli krevní deriváty. Jsou to koncentráty albuminu, imunoglobulinů, koagulačních faktorů, přirozených inhibitorů koagulace a tkáňová lepidla. Albumin je krevní bílkovina a používá se jako krevní náhrada při velkých krevních ztrátách, k léčbě popálenin, jaterního selhání, nefrotického syndromu. Intravenózní imunoglobuliny (protilátky) se podávají pacientům s těžkými poruchami imunity jako je primární imunitní nedostatečnost nebo autoimunitní onemocnění. Koagulační faktory potřebují pacienti s hemofilií A a B, von Willebrandovou chorobou a jinými poruchami srážlivosti krve. Jejich pravidelné podávání umožňuje hemofilikům vést téměř normální život. Tkáňová lepidla se využívají v chirurgii k lokální zástavě krvácení.

vizuál z kampaně Cara Plasma

Dárcovství na soukromých klinikách je mezi lidmi často zpochybňováno. Jaký je váš názor na tato tvrzení?

Ano, darování plasmy v soukromých plasmaferetických centrech je často zpochybňováno. Já to ale vnímám rovnocenně s dárcovstvím plasmy na transfuzních odděleních. O tom, že k nám dárci chodí rádi a nejenom kvůli finanční odměně svědčí i to, že řada z nich u nás daruje bezplatně. Je tedy jen na dárcích, jaké prostředí si pro darování zvolí. Je to jistá konkurenceschopnost, která není nikdy na škodu. U nás se snažíme o příjemné prostředí, milý personál, vstřícnou otevírací dobu apod.

Proč se získaná plasma vyváží do zahraničí?

Osud části plasmy  odebrané na transfuzních odděleních je stejný, jako osud plasmy odebrané v soukromých centrech. Vyvážena ke zpracování je do zahraničních frakcionačních center, které Česká republika nemá. Zde je zpracována a do ČR se vrací ve formě léků, tzv. krevních derivátů, pro naše pacienty.

Co byste vzkázala lidem, kteří přemýšlejí nad dárcovstvím a váhají?

Neváhejte a zkuste to, jedině tak zjistíte, že to nic není. U nás budete v té nejlepší péči sestřiček a lékařů, kteří se postarají o nekomplikovaný průběh. A ten pocit, že někomu pomůžete zachránit nebo žít lepší život, nic nenahradí.

Připojte se k dárcům a zaregistrujte se na odběr: https://www.caraplasma.cz/prihlaseni-na-odber

Video z kampaně k 10. letému výročí Cara Plasma s reálnými dárci

 

 

 

Zveme vás na křest novinky v naší Edici N, knihy Orgány nepatří do nebe. Ten se koná v úterý 3. října od 19 hodin se v Knihovně Václava Havla, kde při té příležitosti proběhne i debata, jejímiž hosty budou transplantační chirurg Jiří Froněk, transplantovaný trenér české reprezentace v thajském boxu Jiří Mejstřík a autorka knihy Renata Kalenská. Večerem bude provázet Petra Procházková.

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište na editori@denikn.cz.

Inzerce

V tomto okamžiku nejčtenější