Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Silnější než včera: Tomáš Kačo v Jízdárně Pražského hradu

Nikdo z velké rodiny Tomáše Kača neměl co do činění s profesionálním hraním a klasická hudba všechny zcela míjela, přesto Tomáš vystudoval nejprve HAMU a poté prestižní hudební školu Berklee College of Music v Bostonu.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

O pár let později dobyl jednu z nejslavnějších koncertních síní světa Carnegie Hall. Žije a natáčí v Los Angeles, pro slavnostní večer při příležitosti předsednictví ČR v Radě EU napsal na objednávku Úřadu vlády skladbu Stronger than Yesterday a 28.září obdrží Stříbrnou medaili předsedy Senátu.

Tomáš Kačo, mladý pianista a skladatel, je známý pro originální přístup k tvorbě a svou schopnost propojovat hudební žánry a světy.  Na pondělí 25. 9. 2023 v Jízdárně Pražského hradu připravuje slavnostní děkovný koncert pod záštitou prezidenta republiky Petra Pavla a první dámy Evy Pavlové, který nazval Silnější než včera (jizdarna.tomaskaco.cz).

Tomáši, co pro Jízdárnu Pražského hradu chystáte?

Tomáš Kačo: Tento večer je pro mě symbolickým milníkem. Představím svou novou tvorbu, ale zazní i některé mé erbovní skladby jako Hope či Široký hluboký. Chci tímto koncertem poděkovat všem, kteří mi pomohli na mé cestě za hudbou a podpořili mě. Bylo jich mnoho a moc mě těší, že mé pozvání přijali. Přizval jsem též skvělé hosty: brilantního houslového virtuosa Jiřího Vodičku. S Jirkou mě pojí hudební i osobní přátelství a společně představíme Bach – Sarasate Tribute, skladbu, kterou jsem nám napsal na míru. Poctu starým mistrům, ale po mém. Publiku chci též představit mladou talentovanou zpěvačku Natálii Kuchárovou. Moc se těším!

 

Jak byste popsal vaši hudbu těm, kdo ji ještě neznají?

TK:  Moje hudba je pro mě vlastní cestou, na které propojuji různé hudební světy. Vycházím z klasiky, kterou jsem studoval, i z hlubokých kořenů tradiční romské hudby, miluji improvizaci, jsem ovlivněn současnými popovými postupy, které jsem taky studoval. Zvu posluchače do svého hudebního světa.

Co je pro Vás důležité?

TK: Mým cílem je primárně hudba, věřím v její dar podpořit otevřenou společnost nezatíženou předsudky. Snažím se také inspirovat děti, které se chtějí něco naučit a něco dokázat, a které se se potýkají s podobnými životními výzvami jako já sám na začátku. Talent a potenciál se mohou skrývat v každém, bez ohledu na jeho původ nebo sociální situaci. Důležitá je vytrvalost a nebát se překonávat překážky. Rád podpořím práci neziskových organizací, které se tomuto tématu věnují, jako Nadaci Albatros či Člověka v tísni.

 

Více informací a vstupenky na koncert najdete zde

 

 

Zveme vás na křest novinky v naší Edici N, knihy Orgány nepatří do nebe. Ten se koná v úterý 3. října od 19 hodin se v Knihovně Václava Havla, kde při té příležitosti proběhne i debata, jejímiž hosty budou transplantační chirurg Jiří Froněk, transplantovaný trenér české reprezentace v thajském boxu Jiří Mejstřík a autorka knihy Renata Kalenská. Večerem bude provázet Petra Procházková.

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište na editori@denikn.cz.

Inzerce

V tomto okamžiku nejčtenější