Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Děcka/práce: Příběh, který vám pomůže překonat těžké dny, a animák, na který by se měli dívat i dospělí

Ilustrace: Adobe Stock
Ilustrace: Adobe Stock

Newsletter Evy Mošpanové Děcka/práce je o rodině a chcete ho číst, když si od té své potřebujete oddechnout. V tomto vydání píšeme o dekády starém příběhu, který je dobré znát, i o tom, na co v Česku naráží budování nových dětských skupin. A také o netradičním nápadu, který zazněl ve slovenské předvolební kampani, a o tom, proč byste se se svými dětmi měli dívat na jednoho modrého pejska.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Každý má své Holandsko

Jsou příběhy, které nestárnou a dají se vyprávět kdykoliv. V roce 1974 se Američance Emily Perl Kingsley narodil syn Jason s Downovým syndromem. Lékařská věda byla v té době k takovým dětem krutá. Doktoři je označovali jako „mongoloidní“, oddělovali je od matek a dávali jim velice nízké prognózy dožití. Kingsley nabídli léky na zastavení laktace, protože nečekali, že by svého syna chtěla držet v náruči, natož kojit, a také radu, ať ho umístí do ústavu.

V těch prvních těžkých dnech, které scenáristka dětského pořadu probrečela, se ale objevil jeden hlas, který Kingley řekl, že existují nové teorie, že když se s těmito dětmi pracuje a jsou v podnětném prostředí, dokážou se učit.

Nervózní Kingsley, která v pozdějších rozhovorech přiznala, že jí chvíli trvalo uvěřit ve schopnosti vlastního dítěte, se rozhodla to zkusit. A začaly se dít divy. Jason už v předškolním věku dokázal řešit jednoduché příklady nebo číst písmena. V deseti letech hrál v pořadu, který psala jeho máma, kvůli čemuž se musel naučit 63 stránek scénáře, v devatenácti byl spoluautorem knihy o životě s Downovým syndromem. Dnes dospělý Jason vede pestrý život v asistovaném bydlení, jeho matku ale proslavilo něco jiného než jen úspěchy jejího syna.

Je to kratičký text, který o své zkušenosti napsala a který se

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Děcka/práce

Rodina a vztahy

Rodina, vztahy a zdraví

V tomto okamžiku nejčtenější