Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Něco na té Sestře je. Temná sestra Valak vládne světovým kinům, tentokrát přináší zlo do internátní školy

Ukázka z hororového filmu Sestra 2. Foto: Vertical
Ukázka z hororového filmu Sestra 2. Foto: Vertical

Českým, americkým i světovým kinům aktuálně už druhý týden v řadě kraluje pokračování gotického hororu Sestra 2. V deseti dnech od premiéry utržila celosvětově překvapivých 150 milionů dolarů. Čím poutá nenápadný hororový snímek s démonickou jeptiškou v hlavní roli?

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Některé zlo je jako plevel a pořád se vrací. A ze všeho nejhorší jsou démoni. I když je zaženete sebelepším exorcismem, stejně si najdou cestu zpátky. Ve druhém díle hororu Sestra se vrací démonická jeptiška Valak a vyráží na spanilou jízdu do Francie, kde hodlá terorizovat celý dívčí internát.

Usušený svatý prst, vydloubnuté oči

Letos v červenci uplynulo deset let od vydání prvního dílu filmové série V zajetí démonů, v níž se představili manželé Warrenovi. Jako odborníci na paranormální aktivitu přišli na pomoc rodině, kterou posedl zlý duch.

O deset let později se kolem této dvojice démonologů utvořilo hororové univerzum, kam spadají tři díly původní série, filmy o panence Annabelle a nyní už dva díly Sestry.

To bohužel trpí tím, že první dva díly s Warrenovými zazářily na filmových plátnech jako svatý plamen a do duší fanoušků vypálily nesmazatelnou stopu.

Další pokračování už bohužel nedosahují takových kvalit a místo svatého plamene fanouškům často zbývá spíše usušený svatý prst nebo jiná část těla světce, například (spoiler alert) vydloubnuté oči svaté Lucie.

Dobré srdce se v boji s démony vždycky hodí

Proto se i u druhého pokračování Sestry, které mělo premiéru na konci prvního zářijového týdne, vyplatilo nemít příliš velká očekávání.

Démon Valak, který se poprvé v podobě (ne)řádové sestry ukázal v druhém díle V zajetí démonů, se do toho hned na počátku filmu opře pěkně zostra a udělá si barbecue z kněze přímo uprostřed jednoho

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Film

Recenze

Kultura

V tomto okamžiku nejčtenější