Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Obrazem: Rajchl na Václavské náměstí přilákal tisíce lidí. Výrazně méně, než tvrdil

Foto: Gabriel Kuchta, Deník N
Foto: Gabriel Kuchta, Deník N

Tisíce lidí se v sobotu v Praze účastnily protestu proti české vládě, který v centru města uspořádala neparlamentní strana PRO (Právo Respekt Odbornost). Účastníci požadovali demisi vlády Petra Fialy (ODS). Policie na náměstí zadržela muže podezřelého ze schvalování genocidia. Premiér Fiala sdělil, že shromáždění zaznamenal jen okrajově.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Podle policie se na Václavském náměstí v sobotu sešly vyšší jednotky tisíc lidí. Organizátoři v rozporu s těmito odhady i fotografiemi z místa hovořili o násobně větším počtu.

Nespokojenost s vládou je podle šéfa strany PRO Jindřicha Rajchla masivní, důvodem jsou podle něj nevhodný postup kabinetu proti inflaci, daňové změny či úpravy důchodů. Řečníci kritizovali ale také pomoc české vlády ruskou válkou zmítané Ukrajině, vztahy Česka a Spojených států či NATO.

Po více než dvouhodinové demonstraci na Václavském náměstí část lidí pokračovala pochodem na Letenskou pláň, kde po dalších projevech s kritikou vlády shromáždění po 18:30 skončilo.

Policie během protestu zadržela muže podezřelého ze schvalování genocidia, sdělila ale, že

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější