Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

ODS v europarlamentu hází vidle do pozice vlády. Ať si uklidí na svém písečku, říká ke kampani nový volební lídr Pirátů

Ivan Bartoš (vlevo) a Markéta Gregorová (vpravo) se utkají o vedení Pirátské strany. (Uprostřed je europoslanec Marcel Kolaja.) Foto: Gabriel Kuchta, Deník N
Ivan Bartoš (vlevo) a Markéta Gregorová (vpravo) se utkají o vedení Pirátské strany. (Uprostřed je europoslanec Marcel Kolaja.) Foto: Gabriel Kuchta, Deník N

Lídrem Pirátů do eurovoleb byl na fóru v Praze zvolen Marcel Kolaja. Současný europoslanec a místopředseda strany v rozhovoru popisuje, na co se chce v kampani zaměřit. Cílem je podle něj vymezit se proti populistům a extremistům, za problém považuje také snahy konzervativců na evropské úrovni. Dopadů kampaně na vládní spolupráci se nebojí. „Všechny vyspělé politické strany a zkušení politici chápou, že kampaň potřebuje nějaké ostré lokty,“ říká Kolaja.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Na co se v rozhovoru také ptáme:

  • Nepodřezává si EU větev sama pod sebou s ohledem na konkurenceschopnost a pracovní místa?
  • Nemohou pak eurovolby a kampaň vnášet nějaké tenze do vládní spolupráce, která je zatím v zásadě harmonická?
  • Vy nejste úplně výrazný politik. To může být váš hendikep. Máte v plánu to nějak změnit, nebo na tom pracovat? Možná abyste byl zapamatovatelnější?

Chcete obhájit tři mandáty. Co když budou jen dva nebo jeden?

Je to velmi hypotetická otázka, v tuto chvíli to nemá smysl řešit. Nyní vymýšlíme, jakým způsobem získat co nejvíce mandátů. A s tím výsledkem budeme dál pracovat.

Bude komplikované získat deset procent v době, kdy vláda dělá nepopulární kroky a její důvěra je nízká.

Nacházíme se v době, která je pod palbou

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Andrej Babiš

Sněmovna

Veřejné finance

Vláda Petra Fialy

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější