Místo občanky jen aplikace v mobilu. Na co se můžeme těšit a je se čeho obávat?

Vláda schválila návrh novely zákona č. 12/2020 Sb., o právu na digitální služby. Pokud včas projde Sněmovnou, což není jisté, budeme moci od Nového roku nahradit plastovou občanku mobilní aplikací. Jenže ne tak docela.
Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.
Digitální občanský průkaz uložený v aplikaci, která má být včas k dispozici pro iOS a Android, nebude náhradou stávajícího dokladu, ale jeho doplňkem. Pokud si ho pořídíte, což samozřejmě nemusíte, budete mít dvě podoby svého průkazu: jednu ve formě plastové karty, druhou v telefonu. Novela zákona používá poměrně srozumitelnou formulaci „digitální stejnopis průkazu“.
Zpočátku však nebude digitální podoba plnohodnotná. Od 1. ledna 2024 se podle chystané novely budete moci elektronickou občankou prokázat jen vůči ústředním správním úřadům (což jsou ministerstva a několik dalších institucí jako Český telekomunikační úřad, Správa státních hmotných rezerv, Úřad pro ochranu osobních údajů a podobně). Od 1. července 2024 k tomu přibydou další státní úřady, od 1. ledna 2025 ostatní orgány veřejné moci a další subjekty, které mají právo anebo přímo povinnost požadovat doklad totožnosti.
V praxi to znamená, že i když zákon včas vstoupí v platnost, což není jisté, a vy si „digitální stejnopis průkazu“ okamžitě pořídíte, stejně s sebou budete muset plastovou kartičku dál nosit, abyste se mohli prokázat tam, kde ji nejspíš potřebujete nejčastěji. Například Policie České republiky, finanční úřady a