Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Scorsese, Mijazaki nebo Wonka. Kdo vyhraje filmový podzim? Podívejte se na trailery očekávaných hitů, přečtěte si tipy kinařů

K divákům na podzim míří i domácí komedie. Kryštof Hádek s Kristínou Svarinskou ve snímku Lítá v tom. Foto: Zuzana Gucmanová
K divákům na podzim míří i domácí komedie. Kryštof Hádek s Kristínou Svarinskou ve snímku Lítá v tom. Foto: Zuzana Gucmanová

Tento týden vstupuje do kin Bod obnovy. K ambiciózní české sci-fi se hledí s očekáváním. Přitáhne diváky do kin? Jaké další filmy se mohou stát filmovými hity po letní ofenzivě Barbenheimera?

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Bezkonkurenčními vládci kin zůstávají i po skončení léta BarbieOppenheimer. Oba trháky tu už nasbíraly úctyhodné množství diváků a lze předpokládat, že ani během podzimu z žebříčku nejnavštěvovanějších filmů nezmizí, ač se v něm posouvají níž a níž. Nadále tu boduje i Kazma se svou Onemanshow.

V Česku se o tomto víkendu nejvíc chodilo na pokračování hororu Sestra, druhá byla novinka s Herculem Poirotem Přízraky v Benátkách, na třetím až pátém místě Barbie, Oppenheimer a Onemanshow. Barbie už vidělo téměř 700 tisíc Čechů, Oppenheimera 500 tisíc, Kazmu 528 tisíc diváků.

Podle Jana Bradáče, ředitele sítě kin Cinestar, ovšem není všechno tak zalité sluncem a pozice všech tří letních trháků slábne. „Se startem měsíce září se Barbenheimer i Kazmovo zjevení v kinech vypařily jako pára nad hrncem,“ říká s tím, že odhadnout, který film se ještě do konce roku vyšvihne aspoň mezi pětku nejlepších, je větší hádankou než obvykle.

Obstojí multikina?

Letošní filmový podzim bude podle Bradáče na hity nejspíš poněkud chudší, než tomu bylo v uplynulých letech (s výjimkou těch covidových, z nichž se kina stále ještě úplně nevzpamatovala).

V tom se s ním shoduje i Ivo Andrle z pozice ředitele Aerofilms, filmové distribuce zaštiťující i provoz sítě artových kin Aero, Oko a Světozor a královéhradeckého kina Central.

„Tento podzim bude v kinech zajímavý i z hlediska absence většího množství hollywoodských titulů, a prostor tak mohou dostat menší či žánrově vyhraněnější snímky,“ predikuje Andrle.

To potvrzuje i filmový publicista a zástupce distribuční společnosti Artcam Vít Schmarc, i podle něj podzimu budou vládnout spíše „artovější“ filmy. I když má i nečekaný tip na divácký hit, jak říká, „

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Film

Kultura

V tomto okamžiku nejčtenější