Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

„Přestaňme s poraženectvím, přesvědčme nerozhodnuté.“ Aktuální průzkumy ze Slovenska naznačují ostré finále

Slovenská volební kampaň 2023. Foto: Tomáš Benedikovič, Denník N
Slovenská volební kampaň 2023. Foto: Tomáš Benedikovič, Denník N

Slovenské volby míří do finále, předvolební průzkumy ze začátku září favorizují dvě strany. Oba ukázaly, jak důležitá je situace kolem menších stran, jež se pohybují na hraně zvolení. Bývalý prezident varuje před „vysátím“ demokratických voličů, lídr PS zase odmítá poraženectví.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Dva týdny před volbami je situace na Slovensku stále otevřená. Podle dvou nejčerstvějších průzkumů ze září mohou volební klání stále vyhrát dvě strany.

Průzkum agentur NMS i AKO na první místo shodně řadí stranu Směr – sociální demokracie expremiéra Roberta Fica, na dohled je hnutí Progresivní Slovensko v čele s Michalem Šimečkou.

Zatímco v prvním jmenovaném výzkumu je rozdíl mezi oběma favority voleb zhruba čtyři procentní body, AKO vidí rozložení sil jako vyrovnanější. Podle něj by Směr začátkem září volby vyhrál o jeden procentní bod.

Rozdíl mezi oběma subjekty se nicméně, jak popisují oba průzkumy, od srpna zmenšil. Progresivní Slovensko se tak na Směr postupně dotahuje, byť posuny na čele v měření AKO jsou víceméně kosmetické.

Souboj o první místo je nicméně pouze jedním z důležitých příběhů slovenských voleb. A dost možná ani ne tím nejdůležitějším. Oba průzkumy totiž opět ukázaly, že klíčem pro interpretaci voleb může být zejména

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Analýza

Průzkum veřejného mínění

Slovenské volby

Slovensko

Svět

V tomto okamžiku nejčtenější