Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Dezinformaci o vypískání Zelenského v Praze uvěřili čtyři z deseti lidí. Zfalšované video mělo miliony zhlédnutí

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na návštěvě v Praze. Foto: Gabriel Kuchta, Deník N
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na návštěvě v Praze. Foto: Gabriel Kuchta, Deník N

Upravené video, z něhož se zdá, že lidé při příjezdu ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského na Pražský hrad pískají a volají „hanba“, považuje za úplně či spíše věrohodné čtyřicet procent Čechů. Data vyplývají ze sociologického výzkumu společnosti Ipsos.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Ukrajinský prezident navštívil Českou republiku na začátku července. Bezprostředně po příletu zamířil Volodymyr Zelenskyj na Pražský hrad, kde se setkal se svým českým protějškem Petrem Pavlem. Při příchodu na Hrad jej vítalo několik desítek lidí s ukrajinskými vlajkami a potleskem.

Na upraveném videu naopak příjezd Zelenského doprovází pískot a volání „hanba“. Tato zvuková stopa pochází z roku 2014 – ze vzpomínkové akce k 17. listopadu v Praze na Albertově, kde se s nelibostí davu setkal tehdejší prezident Miloš Zeman.

Dezinformaci nicméně považuje za zcela věrohodnou více než 13 procent Čechů. Dalších bezmála 27 procent ji pak vnímá jako spíše věrohodnou. Vychází to ze sociologického výzkumu společnosti Ipsos pro výzkumné centrum CEDMO (Středoevropská observatoř digitálních médií) při Univerzitě Karlově.

Zdroj dat: Sociologický výzkum společnosti Ipsos pro výzkumný hub CEDMO při Univerzitě Karlově. Hodnoty v grafu jsou zaokrouhlené.

Věrohodnost dezinformace zjišťovali výzkumníci také ve dvou sousedních zemích. V Polsku ji považuje za více či méně věrohodnou necelých 31 procent respondentů, na Slovensku pak 42,5 procenta lidí.

Miliony zhlédnutí

Upravené video se začalo v létě letošního roku šířit na sociálních sítích TikTok a Telegram, odkud jej pak podle serveru Demagog.cz převzala řada uživatelů Facebooku, X (dříve Twitter) a ruské sociální sítě VKontaktě.

„Dle dostupných záznamů zveřejnil video vůbec poprvé 10. července po 14. hodině telegramový účet Alexej (@wienurowsky),“ informoval v srpnu letošního roku projekt Demagog. Podle jeho analýzy stojí za tímto telegramovým účtem osoba vystupující pod jménem Alexej Saryčev, kterou česká verze oficiálního kremelského propagandistického serveru Sputnik označuje za svého šéfredaktora.

Šéfredaktor severu Sputnik Česká republika. Zdroj: Sputnik.

Saryčev je podle serveru Demagog napojený také na telegramový kanál neČT24. Ten například před druhým kolem prezidentských voleb, jak tehdy upozornil sever Hlídací pes, šířil upravenou nahrávku, podle které měl Petr Pavel na setkání s voliči v Ostravě pronést, že „vstoupíme do války s Ruskem“.

Masově se pak video s pískotem na Zelenského šířilo na čínské sociální síti TikTok, kde si ho podle rozboru Demagogu zobrazilo nejméně 2,6 milionu uživatelů.

Podle Pavla Havlíčka z Asociace pro mezinárodní otázky se dlouhodobě ukazuje, že je část české společnosti pravidelně ovlivňována dezinformacemi. „Víme, že těch ‚hardcore‘ šiřitelů je jen velmi malý zlomek, ale potom daleko větší část tvoří pravidelní konzumenti dezinformací nebo ti, kteří se jimi nechávají strhnout. To vnímám jako problém, který je v dobách války velmi citlivý,“ řekl Deníku N.

Podle odborníka na ruské vlivové operace a dezinformace stát musí začít brát šíření dezinformací vážněji. V minulosti se podle něj této tématice nevěnoval dostatečně.

„Z dezinformačních okruhů se totiž mohou rekrutovat a dále radikalizovat různé proudy ve společnosti. Vidíme v poslední době celou řadu dezinformací namířených proti Ukrajině, ale zejména proti uprchlíkům. Je zde velký potenciál pro další radikalizaci a vyostřování společenských nálad,“ dodal Havlíček.

Výzkumu společnosti Ipsos se v Česku zúčastnilo 1061 lidí starších osmnácti let, na Slovensku a v Polsku pak 1005, respektive 1001.

  • Dezinformaci, že byl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj při státní návštěvě Česka vypískán, považuje podle dat společnosti IPSOS pro CEDMO čtyřicet procent lidí za věrohodnou.
  • Sestříhané video, na kterém se na adresu ukrajinské hlavy státu ozývá pískot, viděly na sociálních sítích miliony lidí.
  • Stopy přitom vedou k šéfredaktorovi české verze ruského propagandistického webu Sputnik, jak upozornil projekt Demagog.cz.
  • Podle odborníka na dezinformace Pavla Havlíčka stát nevěnuje šíření dezinformací dostatečnou pozornost.

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište na editori@denikn.cz.

Dezinformace

Petr Pavel

Ruská válka na Ukrajině

Rusko

Ukrajina

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější