Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Poslanci se neshodnou, jak chránit děti před sexuálním zneužíváním. Případů zatím přibývá

Sexuálních útoků na děti přibývá, poslanci se přou, jak jim předcházet. Ilustrační foto: Vladimír Pryček, ČTK
Sexuálních útoků na děti přibývá, poslanci se přou, jak jim předcházet. Ilustrační foto: Vladimír Pryček, ČTK

Poslanci a poslankyně se déle než rok přou, jak chránit děti před sexuálními delikventy. Původně slibovali, že v lednu 2024 zavedou registr sexuálních delikventů. Teď zvažují jiná řešení, na žádném ale nepanuje shoda. Sexuálních trestných činů proti dětem přitom přibývá. Rodiče si nemohou být jistí, zda ve školách a kroužcích nepracují lidé, kteří spáchali závažný sexuální trestný čin právě na dětech.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Zatímco podle statistik přibývá zneužitých dětí, poslanci nejsou schopní najít kompromis, jak je lépe ochránit. Sice přiznávají, že dětem dluží větší bezpečnost, a slibují přísnější pravidla pro ty, kteří o ně ve školách nebo kroužcích a táborech pečují, ale zatím se nedohodli, jestli budou z takových zaměstnání vylučovat lidi, kteří nějaký sexuální delikt na dětech či mladistvých spáchali v minulosti.

To podporuje většina Sněmovny a prosadila to řada evropských zemí. Proti ovšem stojí ODS, která vede ministerstvo spravedlnosti. Ta chce postihovat pouze delikventy, kteří skutek spáchají po zavedení nových pravidel. Pomoci má říjnová schůzka se zmocněnkyní vlády pro lidská práva Klárou Šimáčkovou Laurenčíkovou.

„Je nutné nadále hledat řešení, které dobře vyváží práva dítěte, ale nebude ani nadměrně stigmatizovat dotčené pachatele,“ uvedla pro Deník N Laurenčíková.

ODS versus větší část Sněmovny

Z jednání Sněmovny na začátku září vyplynuly hlavní politické neshody. Nejde přitom jen o střet koalice versus opozice. V tomto případě spíše

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Sexuální násilí a obtěžování

Sněmovna

Vláda Petra Fialy

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější