Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Němci uvěřili falešné představě o Rusku. Byla to chyba, tvrdí německý profesor

Německý profesor Ulrich Schneckener. Foto: Pavol Štrba, Denník N
Německý profesor Ulrich Schneckener. Foto: Pavol Štrba, Denník N

Putinův režim byl pro vládu v Berlíně dlouho partnerem. Nic na tom nezměnila ani anexe ukrajinského Krymu v roce 2014 a válka na Donbasu. Na Ukrajinu jsme zapomněli, říká německý profesor Ulrich Schneckener.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Rusko bylo pro Německo dlouho partnerem, se kterým je třeba spolupracovat. Energetická závislost největší evropské ekonomiky se po ruské anexi Krymu a začátku války na Donbasu dokonce ještě zvýšila.

Politici v Berlíně vystřízlivěli až po loňském začátku celoplošné války. Proč jim změna politiky vůči Kremlu trvala tak dlouho?

Německý profesor Ulrich Schneckener tvrdí, že když něco děláte nesprávně a tak dlouho, přesvědčíte i sami sebe, že je to správné. „Německo si myslelo, že bezpečnost v Evropě není možná bez Ruska. Byl to obrovský omyl,“ říká v rozhovoru akademik působící na Univerzitě v Osnabrücku.

Jedním z nejpoužívanějších slov v Německu se nyní stal výraz „Zeitwende“, což v překladu znamená něco jako „změna éry“. Myslí se tím změna politiky vůči Rusku, které Německo dlouho považovalo ne-li za spojence, tak alespoň za partnera. Jak byste ten výraz vysvětlil vy?

Zeitwende popisuje

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Angela Merkelová

Německo

Rozhovory

Rusko

Svět

V tomto okamžiku nejčtenější