Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

„Některé lékárny neviděly penicilin celý rok.“ Distributoři nechtějí říct, jak rozdělují nedostatkové léky

V pondělí dorazilo 30 tisíc balení penicilinu. Foto: platforma X ministra zdravotnictví Vlastimila Válka
V pondělí dorazilo 30 tisíc balení penicilinu. Foto: platforma X ministra zdravotnictví Vlastimila Válka

Inzulin, léky na tlak, proti kašli nebo antibiotika. Nezávislé lékárny si stěžují na to, že velcí distributoři nerozdělují léky na recept spravedlivě. Nejlépe je to vidět na aktuální distribuci nedostatkového penicilinu. Ačkoliv do Česka měly od začátku září dorazit desítky tisíc balení, řada z nich nedostala z této várky jedinou krabičku.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Nejde zdaleka jen o penicilin, o kterém se poslední dobou nejvíce mluví. Lékárny si už řadu let stěžují, že distributoři přednostně zásobují léky velké řetězce. Menší nezávislé lékárny pak musí pacienty s recepty na běžné léky často posílat domů s nepořízenou.

„Už zhruba dvanáct let pravidelně upozorňujeme úřady, že lékárny mimo velké řetězce jsou pravidelně kráceny na dodávkách dalších běžných léků. Velmi často se u distributorů marně snažíme objednávat léky na astma, na ředění krve, na cukrovku, inzuliny a podobně,“ upozornil šéf Grémia majitelů lékáren Marek Hampel.

„Velcí distributoři dodají tyto nedostatkové léky přednostně do svých lékáren. Zahraniční firmy tak určují, ve které lékárně léky budou a ve které ne,“ dodal Hampel.

Největším distributorem léků v Česku je původem německá skupina Phoenix, která vlastní síť lékáren Benu. Své lékárny má i další hlavní distributor – firma ViaPharma. Ta patří, stejně jako lékárny Dr. Max investiční skupině Penta.

Ostře sledovaný penicilin

Dlouhá léta trvající problém je teď dobře vidět na sledovaném problému s penicilinem. Minulý týden mělo do Česka přijít celkem 38 tisíc balení tohoto léku. Zatímco velké řetězcové lékárny měly po dlouhé době tento lék na skladě, lékárny mimo tyto řetězce svým pacientům nemohly vyhovět. Do velké části z nich totiž z této várky

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Nedostatek léků

Zdravotnictví

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější