Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Nula, za kterou jsou v koalici rádi. Rozpočet na vědu se navzdory vládním slibům růstu nejspíš nedočká

Podíl HDP vydávaný na vědu se v posledních letech snižuje. Foto: ČTK
Podíl HDP vydávaný na vědu se v posledních letech snižuje. Foto: ČTK

Schodek státního rozpočtu by měl příští rok podle představ ministerstva financí dosáhnout 252 miliard korun. Existuje ale významný tlak na navyšování výdajů, mimo jiné na tuzemskou vědu. Ta se navzdory vysoké inflaci bude muset spokojit s nominálně podobným rozpočtem jako v letošním roce. To ovlivní schopnost Česka financovat takzvaný excelentní výzkum, tedy vrcholový výzkum s nadprůměrnými výsledky.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Už první červnový návrh rozpočtu pro příští rok byl pro vědce vystřízlivěním. Zatímco vládní Rada pro výzkum, vývoj a inovace na jaře předložila ambiciózní návrh rozpočtu na úrovni 47,8 miliardy korun, ministerstvo financí na tuzemskou vědu navrhlo poslat o dvanáct miliard korun méně.

Významně se ale nezměnila situace ani v druhé verzi rozpočtu, kterou ministr financí Zbyněk Stanjura představil začátkem září. Zatímco některé rezorty v průběhu letního vyjednávání se svými požadavky uspěly, vědci a výzkumníci ministra financí nepřesvědčili. I druhá verze rozpočtu tak představuje meziroční pokles, ministerstvo financí totiž navrhlo výdaje na vědu na úrovni necelých 38 miliard korun.

Fakticky by se tak výdaje na vědu měly dostat na úroveň mezi lety 2019 a 2020, tedy kolem čtyřiceti miliard. Inflace od srpna 2019 do toho letošního dosáhla více než 36 procent. Důležité je i srovnání s celkovým výkonem ekonomiky. Podle aktuálního návrhu na vědu, výzkum a inovace ze státního rozpočtu půjde méně než půl procenta českého HDP. V letošním roce jsou výdaje na vědu 0,54 procenta HDP, v předcovidovém roce 2019 byly na úrovni 0,63 procenta HDP.

Již po představení zářijové verze rozpočtu ministryně pro vědu, výzkum a inovace Helena Langšádlová (TOP 09) avizovala, že jednání budou dále pokračovat. Teď Deníku N řekla, že vědci budou muset příští rok počítat s 

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Veřejné finance

Vláda Petra Fialy

Česko, Ekonomika

V tomto okamžiku nejčtenější