Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

„Myslíte si, že bych to podepsal?“ Šéf VZP vysvětluje, proč se odhadovaná cena obří zakázky zvýšila o miliardy

Zdeněk Kabátek. Foto: ČTK
Zdeněk Kabátek. Foto: ČTK

Ředitel Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) Zdeněk Kabátek vysvětluje průtahy v klíčové zakázce na informační systém pojišťovny. „Řízení je opravdu dlouhé, protože se jedná o komplexní záležitost. Musí se nadefinovat řada věcí a plnění, proto ta doba,“ říká. Vysvětluje také, proč se oproti původnímu odhadu ceny částka zvýšila o několik miliard. V tendru také sehrál roli posudek, který si VZP objednala. Jak ale Kabátek přiznal, našla se v něm zásadní chyba.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Na co se v rozhovoru ptáme?

  • Jak probíhá jednání mezi VZP a společností DXC Technology ohledně miliardové zakázky?
  • Proč se jednání táhnou několik let?
  • Proč se odhadovaná cena v posledních měsících zvedla o několik miliard?
  • Jaké pochybnosti jednání provázely?

V jaké fázi je nyní vyjednávání mezi VZP a společností DXC Technology? Řeší se dál nabídková cena?

Veřejná zakázka je nyní ve fázi, kdy stále probíhá jednací řízení bez uveřejnění. Já pevně doufám, že cílíme k ukončení toho zadávacího řízení, které buď bude mít kladný výsledek, nebo nebude.

V současné době informujeme orgány společnosti o vývoji jednání. Já samozřejmě nezasahuji do práce komise (která za VZP s DXC vyjednává, pozn. red.), ale očekávám, že další jednání proběhnou v horizontu jednotek týdnů.

Už v roce 2020 správní rada VZP rozhodla o zahájení nadlimitní zakázky na informační systém. Proč po třech letech stále není dokončena?

Máte naprostou pravdu. To jednání běží od roku 2020, tuším od listopadu. V květnu byl schválen první materiál, který směřoval k realizaci té zakázky. V listopadu pak byl tuším schválen souhlas správní rady.

To řízení probíhá dosud. Je opravdu dlouhé, protože

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Rozhovory

Síť

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější