Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Pavel v USA navštíví jedinou firmu – zbrojovku Colt. Pracuje pro ni jeho poradce Kolář

Diplomat Petr Kolář působil mimo jiné jako velvyslanec v Rusku a USA. Foto: ČTK
Diplomat Petr Kolář působil mimo jiné jako velvyslanec v Rusku a USA. Foto: ČTK

Jedinou byznysovou zastávkou na cestě prezidenta Petra Pavla do Spojených států bude příští týden návštěva společnosti Colt CZ Group v Hartfordu v Connecticutu. Právě pro tuto společnost pracuje prezidentův klíčový poradce Petr Kolář. I on se cesty i jednání v Coltu zúčastní – údajně však nikoli za zbrojařskou firmu, ale jako člen Pavlovy delegace.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Byl to právě bývalý diplomat Kolář, který České zbrojovce pomohl k úspěšnému nákupu firmy ve Spojených státech.

„Jeden z mých klientů je Česká zbrojovka, které jsem pomáhal s akvizicí Coltu v USA a Kanadě, a to si myslím, že je dobře,“ řekl Kolář počátkem roku v rozhovoru pro Seznam Zprávy.

Podle poslední výroční zprávy společnosti Colt CZ Group je Kolář členem firemního „výboru pro compliance a etiku“. Zároveň zastává post předsedy správní rady Nadace rodiny Holečkových, kteří skrze Českou zbrojovku Colt většinově vlastní.

Kromě toho Kolář dlouhodobě spolupracuje s Petrem Pavlem. Patřil k jeho nejbližším lidem už v průběhu kampaně, nyní působí jako jeho poradce. Kolář jako bývalý velvyslanec v USA a hradní expert na zahraniční politiku bude prezidenta na cestě do Spojených států, jejímž hlavním bodem programu bude účast na Valném shromáždění OSN, doprovázet. Právě Kolář v červnovém rozhovoru pro Právo oznámil, že Pavel do USA pojede.

V témže rozhovoru potvrdil, že má na Hradě podepsanou dohodu o pracovní činnosti. „Mám paušální odměnu tisíc korun za měsíc, které si nenárokuji. K dispozici jsem panu prezidentovi podle potřeby. Je to podle pravidel a zcela transparentní,“ prohlásil.

Kolář Deníku N potvrdil, že na cestě do USA bude Petra Pavla doprovázet – podle svých slov však nikoli za Colt, pro který pracuje, ale jako člen prezidentovy delegace. Proto se prý také necítí ve střetu zájmů.

„Nejedu tam tedy za Colt, který je mým klientem, ale jedu tam

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Petr Pavel

USA

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější