Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Nové iPhony s USB-C nabíjením a hodinky ovládané gesty. Co představil Apple a jak si vede proti konkurenci

iPhone 15. Zdroj: Apple
iPhone 15. Zdroj: Apple

Kalifornská firma představila nové iPhony 15 a chytré hodinky Apple Watch 9. Všechny nové telefony mají USB-C porty, ale nabíjení se nezrychlí. iPhone zaujal přidaným teleobjektivem s pětinásobným zoomem, ale konkurenci nepředběhl.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Na své typické výroční konferenci včera Apple představil podle očekávání nové hodinky Apple Watch a také nový iPhone 15 a 15 Pro.

Nejzajímavější na hodinkách je nové ovládání gesty. Z iPhonů zaujal jen model Pro s lepším čipem a fotoaparátem. Nové telefony dostaly také USB-C nabíjení, které už mají kromě iPadu a MacBooku i Apple sluchátka Air Pods pro a Ear Pods.

iPhone 15 Pro a 15 Pro Max

Apple byl během konference zatížený na materiály. Řečmi o tom, že nové Pro modely jsou z titanu, strávil několik minut. Kromě toho se telefonu dostalo také nové programovatelné tlačítko na boku zařízení, které nahradilo klasický přepínač tichého režimu. Sloužit může například k rychlému zapnutí fotoaparátu či diktafonu.

iPhony Pro získaly užší okraje displeje a prý i lepší „dynamický ostrov“. Tedy místo, kde je uložen přední fotoaparát, ale zároveň je to funkční displej, který zobrazuje různé informace.

Díky novému čipu A17 se výkon nového modelu Pro výrazně zvýšil. Bude postaven na třech nanometrových technologiích. Výkon jader je o deset procent vyšší a konkuruje špičkovým stolním počítačům, tvrdí Apple. Nový čip zajistí také strojové učení v zařízení.

Apple 15 Pro. Zdroj: Apple

iPhone 15 Pro a iPhone 15 Pro Max mají konektor USB-C, který umožňuje vyšší rychlost přenosu dat (10 gigabytů za vteřinu přes USB 3 kabel). Čip A17 Pro umožňuje takzvaný ray-tracing, což je technika, která se do špičkových grafických karet pro počítače dostala před několika lety. Díky ní je obraz realističtější, takže pro hry to bude velké zlepšení a telefon by měl zvládnout i tituly, které lze hrát jen na konzolích a počítačích.

Snad nejzajímavější je nejnovější fotoaparát

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Technologie

Ekonomika, Svět

V tomto okamžiku nejčtenější