Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Další pomoc Ukrajině, rozšíření EU a čínské elektromobily. Šéfka Evropské komise představila plány na příští rok

Ursula von der Leyen v Evropském parlamentu ve Štrasburku. Foto: EU
Ursula von der Leyen v Evropském parlamentu ve Štrasburku. Foto: EU

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyen přednesla ve Štrasburku každoroční projev o stavu Evropské unie. S obdobou ostře sledované tradiční řeči amerických prezidentů vystoupila jako obvykle před europoslanci. Klíčové je podle ní pokračování v zelené transformaci, dokončení rozšíření EU minimálně o tři další země včetně Ukrajiny a cesta k posílení strategické nezávislosti kontinentu.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Německá předsedkyně Komise před europoslanci stav Unie popisovala už počtvrté. Tentokrát se ale jednalo o poslední projev před koncem jejího stávajícího mandátu, a všichni proto čekali na to, zda von der Leyen aspoň naznačí, jestli se chce ucházet o křeslo znovu.

Karty ohledně své budoucnosti nicméně neodhalila, a její projev byl tak poměrně očekávaný. Hodnotila nejen roční fungování Unie, ale i celého mandátu a zároveň představila plány pro finále současného funkčního období.

„Na rozdíl od předešlých projevů tam už nezmiňovala plánovanou legislativu, ta se oznamuje spíše na počátku mandátu. Nyní jsme slyšeli jen

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Evropská unie

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější