Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Sto milionů na dva roky. Sociální demokracie plánuje kampaň, která ji má vrátit do Sněmovny

Předseda ČSSD Michal Šmarda na odborářské protivládní demonstraci. Foto: Ludvík Hradilek, Deník N
Předseda ČSSD Michal Šmarda na odborářské protivládní demonstraci. Foto: Ludvík Hradilek, Deník N

Výhra, nebo pád a ztráta majetku. Sociální demokraté se za dva roky chtějí vrátit do Poslanecké sněmovny. Vsadí na to své nemovitosti v regionech a sto milionů z jejich prodeje. Pokud neuspějí, bude pro ně další pokus o nápravu pozice na české politické scéně podstatně složitější. Ubyde totiž možností, jak případné budoucí kampaně financovat. Stranu tíží obrovské dluhy, s nimiž se bude muset vypořádat.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Když se letos rozhodovali, co se sebou udělají dál, měli Sociální demokraté na výběr. Na jedné straně mohla bývalá ČSSD podobně jako třeba Zelení znovu a znovu volby za volbami zkoušet oslovit voliče a s nejistotou sledovat své výsledky a zda se náhodou nedostávají pod hranici, kdy mají nárok alespoň na státní příspěvek.

Nebo mohli vsadit, co mají, a využít toho, že by se jejich nápady mohly líbit v situaci, kdy se zhoršila životní úroveň rodin, poklesl jejich reálný příjem, a také v době, kdy vláda zavádí nepopulární opatření. 145 let stará SOCDEM zvolila druhou, riskantnější možnost a podle informací Deníku N zevnitř strany nebylo moc hlasů, které by se proti takovému postupu postavily.

Sto milionů na kampaň chce strana investovat během dvou následujících let. „Budeme z toho financovat především

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější