Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Dva muži na kosmodromu: čím setkání Putin–Kim hrozí Ukrajině a proč se Korejec cítil v Rusku jako doma

Ruský prezident Putin vítá na kosmodromu Vostočnyj severokorejského vůdce Kim Čonguna. Foto: kremlin.ru
Ruský prezident Putin vítá na kosmodromu Vostočnyj severokorejského vůdce Kim Čonguna. Foto: kremlin.ru

Severokorejský diktátor Kim Čongun a ruský vůdce Vladimir Putin budou společně, bok po boku, bojovat proti imperialismu. Tak to řekl Putinův host z jedné z nejchudších zemí světa, s nímž teď Kreml posiluje spolupráci. Moskva na oplátku končí s uplatňováním sankcí, které na Pchjongjang uvalila OSN, a zůstávají tak přitom závazné i pro Rusko.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

„Rusko povstalo ve svaté válce na obranu své suverenity a bezpečnosti před hegemonními silami,“ tvrdil na úvod setkání s ruským prezidentem Vladimirem Putinem severokorejský vůdce Kim Čongun.

Schůzku si dali na kosmodromu Vostočnyj v ruské Amurské oblasti. Pro Kima to byl první zahraniční výlet po čtyřech letech. Tehdy byl rovněž na ruském Dálném východě.

„Rád vás vidím,“ uvítal hosta stručně Putin.

Po vzájemných komplimentech a vřelých projevech náklonnosti se Kim Čongun a Vladimir Putin vydali na prohlídku kosmodromu.

Severní Korea v den, kdy si její vůdce prohlížel ruský kosmodrom, provedla test dalších dvou balistických raket. Foto: kremlin.ru

Největší chloubou Rusů, kterou Kim Čongunovi ukázali, je

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Jihovýchodní Asie

Ruská válka na Ukrajině

Rusko

Vladimir Putin

Svět

V tomto okamžiku nejčtenější