Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Agnieszka Holland svým filmem o uprchlících rozběsnila Kaczyńského Polsko, sáhla ale do svědomí nás všech

Natáčení filmu Hranice. Foto: Agáta Kubišová
Natáčení filmu Hranice. Foto: Agáta Kubišová

Komentář Petra Janyšky: Při světové premiéře na festivalu v Benátkách se minulý týden dostalo filmu Zielona granica (v češtině bude od října uveden pod názvem Hranice) známé polské režisérky Agnieszky Holland mnohaminutového aplausu vestoje. Podle všech dosavadních kritik se jedná o skvělé dílo, porota ho ocenila Zvláštní cenou.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Do uvedení v Benátkách film pochopitelně nikdo neviděl, to ale vůbec nevadilo, aby se k němu už nějakou dobu v Polsku kdekdo nevyjadřoval respektive na něj neházel špínu. Od chvíle, kdy se vědělo, že režisérka Agnieszka Holland točí film o utrpení běženců na bělorusko-polské hranici, se na ni snesla záplava nenávistných útoků. A poté, co se objevila upoutávka, ještě podstatně zesílily. Už nepřicházely zlé komentáře jen od zaslepených anonymů či organizovaných skupin, ale od členů vlády nebo dokonce Ústavního soudu.

Ministr spravedlnosti a generální prokurátor v jedné osobě Zbigniew Ziobro napsal na sociální síti X dříve Twitter: „Za třetí říše Němci dělali propagandistické filmy, v nichž ukazovali Poláky jako bandity a vrahy. Dnes k tomu mají Agnieszku Holland.“

A soudkyně Ústavního soudu Krystyna Pawłowicz, jež by měla vzhledem ke svému postavení každé slovo vážit třikrát, ale dosadil ji do něj Jarosław Kaczyński, píše na síti X o filmu jako o „hanebném výplodu,“ který prý „dává falešné argumenty nepřátelům Polska“. Režisérka se podle ní „už dávno vyloučila ze skupiny slušných lidí“ a je prý „chorá nenávistí k Polsku“.

Ozvali se další politici a krajně pravicoví publicisté s agresivními, urážlivými výrazy, že jde o 

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Film

Migrace a uprchlíci

Názor

Komentáře, Kultura, Svět

V tomto okamžiku nejčtenější