Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Československá průkopnice rock’n‘rollu s nezaměnitelným hlasem. Připomeňte si hity Yvonne Přenosilové

Zpěvačka Yvonne Přenosilová v roce 2003. Foto: Michal Doležal, ČTK
Zpěvačka Yvonne Přenosilová v roce 2003. Foto: Michal Doležal, ČTK

Zpěvačka a moderátorka Yvonne Přenosilová, která zemřela včera ve věku 76 let, bude žít navěky díky svým písním, které Československu 60. let přinesly světový nádech.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Yvonne Přenosilová se narodila v roce 1947 v Praze. Její otec byl voják, který za druhé světové války uprchl z Československa do Anglie, kde bojoval v britské armádě, a její matka byla Rakušanka.

V rodině se proto mluvilo anglicky, česky i německy, její otec rád zpíval černošské spirituály. Přenosilová tak od útlého dětství získávala kosmopolitního ducha; znalost cizích jazyků později uplatnila nejen ve své hudební kariéře.

Jako mladá studovala dvanáctiletku v Libni a věnovala se baletu. V patnácti letech ale odstartovala svou hudební kariéru, když se s mexickou písní La Malagueña účastnila konkurzu v divadle Semafor.

Do divadla ji tehdy nepřijali, ale režisér Miloš Forman záběry z konkurzu použil do svého filmu Konkurs. Především si jí ale všiml skladatel a režisér Karel Mareš, který se jí ujal. A úspěchy na sebe nenechaly dlouho čekat.

Zlatá šedesátá

Mareš ji vybral do tenkrát vznikající skupiny Olympic, která v divadle Semafor vystupovala s pásmem Ondráš podotýká. V roce 1963 se tak Přenosilová ve svých patnácti letech poprvé objevila na jevišti.

S Olympicem zpívala necelé dva roky. „Bylo jí 15 let, nikam

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Hudba

Kultura

V tomto okamžiku nejčtenější