Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Fauly v Babišových volebních novinách: (ne)škrtání neziskovkám a zase ten Kalousek

Již za necelý měsíc budeme vybírat obecní zastupitele. Začíná tedy horká fáze kampaně. Hnutí ANO v ní kromě dalšího vsadilo i na speciální noviny Lepší Česko. V nich se vrací k věcem, které politikou hýbaly během léta. V rámci miniseriálu Deníku N jsme analyzovali hlavní faktická tvrzení, která tento předvolební materiál obsahuje.

Volební noviny ANO.

TO SE NEPOVEDLO

ANO TVRDÍ: „Tradiční politické strany jako ODS, TOP 09, KDU-ČSL, Starostové, ale ani ČSSD nechtěly ve sněmovně podpořit návrh Babišovy vlády. Ten se jasně postavil proti tomu, aby platy poslanců příští rok skokově vzrostly.”

FAKTA: Sněmovna 22. srpna projednávala vládní návrh zákona, který má za cíl snížit možné navýšení platů ústavních činitelů až o 20 %. Celý příběh je ovšem poněkud delší. Vláda předložila návrh zákona do sněmovny 2. května. Od té doby zde ležel a nebyl projednán. Poslanci Pirátů dvakrát žádali sněmovnu, aby byl v rámci schůze předřazen, a mohl se tak projednat.

Konkrétně se tak stalo 26. června a 10. července. Ani v jednom případě nebyli se svou snahu návrh popohnat úspěšní. Bez zajímavosti není, že proti tomu, aby se daná věc projednala, byla v prvním případě 62 poslanců hnutí ANO včetně premiéra Babiše, v druhém případě pak proti předřazení bodu hlasovalo 69 poslanců ANO (dodejme, že zdržení se má v tomto druhu hlasování stejný význam, jako hlasovat aktivně proti).

Až napotřetí byli Piráti úspěšní. Jejich návrh, aby se zpomalení růstu platů projednalo, podpořilo hnutí ANO, SPD a část lidovců.

A nyní se dostáváme k hlasování, o kterém Babiš mluví. Během projednávání byl načten návrh, aby se předloha vrátila vládě k dopracování. To by vedlo ke zdržení a nejspíš by se nestihla letos schválit. Pro toto hlasovali poslanci ODS, KSČM, KDU-ČSL a hnutí STAN.

Babiš specificky do skupiny stran, které měly hlasovat proti sníženému růstu platu poslanců, zařadil i TOP 09 a ČSSD. Ovšem za TOP 09 pro danou věc hlasoval 1 poslanec (ze 2 přítomných), sociální demokraté podpořili danou věc 2 hlasy. A to oproti 4, kteří byli proti. U těchto 2 subjektů tak Babiš přinejmenším upravuje realitu.

Jako svého druhu kuriozitu pak dodejme, že v posledním hlasování, které mělo zrychlit projednávání tohoto návrhu ve výborech o 30 dnů, bylo Babišovo hnutí proti.

Volební noviny ANO.

TO SE POVEDLO

ANO TVRDÍ: „Šéf hnutí ANO Andrej Babiš a předseda ČSSD Jan Hamáček ukázali už při prvním možném problému, že si jejich vláda umí sednout za jeden stůl a přijít s dohodou.”

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

Komunální volby 2018

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější