Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Kam se nám podělo Slovenské národní povstání?

Oslavy prvního výročí SNP v Banské Bystrici. Zleva vpředu tehdejší ministr národní obrany Ludvík Svoboda a předseda Zboru povereníkov Gustáv Husák. Foto: ČTK
Oslavy prvního výročí SNP v Banské Bystrici. Zleva vpředu tehdejší ministr národní obrany Ludvík Svoboda a předseda Zboru povereníkov Gustáv Husák. Foto: ČTK

Seriál Přepište dějiny: Výročí Slovenského národního povstání se letos v českém prostředí (opět) obešlo prakticky bez jakékoliv zmínky. Až na několik poznámek v tom smyslu, že je možná škoda, že si tuto událost už nepřipomínáme, nebylo možné kolem 29. srpna, kdy v roce 1944 propuklo, zaznamenat v českém veřejném prostoru nic. Ne tak samozřejmě na Slovensku, kde se povstání – ještě navíc měsíc před volbami – stalo odrazovou stěnou a zrcadlem nejen pro připomenutí historické reality, ale především pro aktuální politické teze, včetně těch krajních.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Pro českou veřejnost a naši historickou paměť může být na tomto příkladu zajímavé, jak relativně rychle může zmizet z veřejného prostoru konkrétní svátek a připomínka významné historické události. Pro veřejnost slovenskou je zase pozoruhodné (a mnohdy patrně poměrně smutně), kdo všechno si na povstání nahání absurdní politické body a s jakou argumentací. Podívejme se proto jak na tento fenomén zapomínání a mizení, tak na jedno z významných zrcadel slovenské historické paměti, která je bezesporu propojena s dějinami českými resp. těmi, kdy Češi a Slováci žili ve společném státě.

V samotné podstatě povstání byly od počátku zakódovány rozpory a kontroverze.

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Přepište dějiny

Komentáře

V tomto okamžiku nejčtenější