Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Válečná stezka: O co jde v roztržce s Polskem, abramsy jdou do boje a co znamená Krym v plamenech

Další den bojů, další ohlušující rány, prach, zranění a mrtví. Evropa už je příliš nepočítá, na válku si zvykla. Foto: Generální štáb Ozbrojených sil Ukrajiny
Další den bojů, další ohlušující rány, prach, zranění a mrtví. Evropa už je příliš nepočítá, na válku si zvykla. Foto: Generální štáb Ozbrojených sil Ukrajiny

Přinášíme přehledné shrnutí nejdůležitějšího dění v ruské agresi proti Ukrajině, tentokrát výjimečně po čtrnácti dnech. Obraz bojů za tu dobu nasvědčuje tomu, že válka bude pokračovat i příští rok a mnozí na Západě si stále naplno neuvědomují, jak moc promění naše myšlení. Buď to pro nás bude drahé, nebo horší. Dobré možnosti došly.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Válečná stezka je úterní formou newsletteru Pointa N. Má nadčasovou podobu a zasazujeme v ní do kontextu hlavní události, které válečné dění v současnosti ovlivňují. Na týdenní bázi se doplňuje s denním přehledem nesoucím název Vývoj bojů.

Věnujeme se i neotřelým úhlům pohledu, možným dalším scénářům vývoje či technice v centru pozornosti. Každý týden přinášíme tip na sbírku či projekt, jímž lze napadené Ukrajině pomoci.

Nejdůležitější dění

Ruské linie se prohýbají, ale nelámou: Na dosud nejúspěšnějším ukrajinském směru útoku, u vesnice Verbove, dosáhli ukrajinští vojáci dalšího dílčího postupu. Připomeňme, že jde o úsek fronty, kde v případě průlomu mohou Ukrajinci osvobodit okupovaná města Tokmak a Melitopol a připravit Rusy o pozemní spojení s Krymem.

Barevné šipky znázorňují výraznější útoky pozemních sil v posledním týdnu. Mapa nezobrazuje dělostřelecké útoky ani útoky řízenými střelami. Mapa: Deník N, podklad: Kikos, Wikimedia CC-BY-SA 3.0

Poslední týdny jsou lemované čekáním na ukrajinský „průlom“. Občas ho někdo vyhlásí – každý chce být poslem dobrých zpráv –, reálně ale Ukrajinci dál buší do ruské obrany, která koordinovaně ustupuje.

Finský analytik Emil Kastelhelmi to vysvětluje v tomto tradičně dobrém vláknu: Podle něj Ukrajinci postupují, není to ale průlom. „V průlomu útok nejen prorazí nepřátelské linie, ale vede k 

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Pointa N

Ruská válka na Ukrajině

Ukrajina

Komentáře, Svět

V tomto okamžiku nejčtenější