Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Ze dvou miliard na osm, zásadní chyba v posudku. Jak VZP vyjednává o klíčové IT zakázce

Koláž: Deník N
Koláž: Deník N

Téměř tři roky Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) jedná se společností DXC o tom, kolik by mohly stát modernizace a předání nového informačního systému včetně licencí. Pojišťovna počítala s tím, že celá zakázka přijde na 2,3 miliardy korun, letos se ale cena v odhadech skokově navýšila na 7,6 miliardy. Pochybnosti pak vzbudil znalecký posudek, který si VZP objednala. Znalec nejprve tvrdil, že se jedná o cenu obvyklou, když se ale ozvali členové správní rady, zcela otočil. Popisujeme detaily z vyjednávání o tendru, který je pro chod největší tuzemské pojišťovny klíčový.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Už od devadesátých let spravuje interní systémy Všeobecné zdravotní pojišťovny nadnárodní společnost DXC Technology. Nejde přitom o malý úkol, proudí přes ně mimo jiné desítky miliard od plátců zdravotního pojištění nebo komunikace s lékaři a nemocnicemi. Problém je v tom, že VZP je na tomto dodavateli dlouhodobě závislá – systémy ani licence k nim nevlastní a neví, jak softwary spravovat.

Roční náklady na provozování sice přijdou největší zdravotní pojišťovnu na stovky milionů, systémy jsou však už zastaralé a na hraně udržitelnosti. „Systém je zastaralý a je to problém, který se ve VZP dlouhodobě řeší,“ popsal Deníku N člen správní rady VZP za hnutí ANO Miloslav Janulík.

I proto se už v roce 2018 vedení VZP v čele se Zdeňkem Kabátkem rozhodlo, že s nadnárodní společností začne vyjednávat o tom, jak systémy postupně zmodernizovat a uvolnit tak, aby byly během zhruba sedmi let jen ve správě největší tuzemské pojišťovny.

V tomto duchu také začala VZP pod Kabátkovým vedením připravovat zakázku. Nejde ale o běžnou soutěž

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Síť

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější