Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Írán vyslal na Izrael podle svého vyjádření drony a rakety

Vývoj bojů (565. den): Rusové přizpůsobují své zbraně moderní válce. Něco je k smíchu, něco funguje

Ruský tank T-80BV, model 2023. Foto: AVF Recognition / X
Ruský tank T-80BV, model 2023. Foto: AVF Recognition / X

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

  • Nepodceňujte Rusy, učí se.
  • U Robotyne pokračuje ukrajinský postup.
  • Opytne je opět ukrajinské.
  • Ukrajinci se dostali k těžebním věžím u Krymu, které Rusové okupují už osm let.
  • Mapy dne – Robotyne, Opytne + válka o ovládnutí vzduchu u Robotyne.
  • Videa dne – ukrajinské tanky u Novoprokopivky; bitva jednoho Leoparda se dvěma ruskými tanky na začátku ofenzivy; německá inteligentní munice proti tankům; jak se loví BUK.

Informace v tomto textu jsou souhrnem událostí z neděle 10. září. Situace na některých místech již může být jiná.

Nepodceňujte Rusy, učí se. Ruská armáda se dokáže přizpůsobit nejen na bojišti, ale i mimo něj ve způsobu, jakým reaguje na západní zbraně nebo drony.

Vidíme to přímo na bojišti například na jihu, kde se Rusům daří odolávat lépe vyzbrojené a celkově početnější ukrajinské armádě díky systematickému budování opevnění.

Známkou učení jsou však i drobná technická řešení, která zlepšují ochranu zbraní. Některá vyvolávají oprávněný výsměch, jiná jsou propracovanější.

Dnes se blíže podíváme na to, jak Rusové chrání své nejmodernější bombardéry Su-34 před drony a tank T-80BV (model 2023) před protitankovými střelami Javelin a NLAW.

Na začátek však uveďme důležité video pro kontext, ze kterého je zřejmé, že Rusové se sice učí, ale jejich schopnost promítnout to do výroby nových zbraní je velmi omezená. Záběry ukazují vojáky 1430. motostřeleckého pluku a jeho tanky T-55.

Proč je to důležité? Protože tento pluk bojuje u Robotyne a tanky T-55 jsou

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Ruská válka na Ukrajině

Vývoj bojů

Komentáře, Svět

V tomto okamžiku nejčtenější