Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Podíl ruské ropy v Česku je podle státního podniku rekordní. Jsou to zkreslená čísla, reaguje ministerstvo

Západní embargo na ruskou ropu není plošné, přesto ji mnohé společnosti kupovat nechtějí. Foto: Adobe Stock
Západní embargo na ruskou ropu není plošné, přesto ji mnohé společnosti kupovat nechtějí. Foto: Adobe Stock

Podíl dovozu ruské ropy je v Česku nejvyšší od roku 2012. Uvedla to státní společnost Mero, která má zabezpečení přepravy této suroviny do země na starosti. Podle ministerstva průmyslu a obchodu je však statistika zkreslená.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Na území Evropské unie platí od loňského prosince zákaz dovozu ruské ropy v reakci na válku, kterou země rozpoutala na Ukrajině. Česko – obdobně jako Slovensko, Maďarsko, Polsko a Německo – si však z evropského embarga vyjednalo výjimku, díky které může pokračovat import ropovodem Družba.

V současné době podíl ruské ropy v Česku roste. Zatímco loni jí bylo 56 procent z celkového objemu (rok před invazí na Ukrajinu se nejednalo ani o polovinu), v polovině letošního roku jí přes ropovod Družba šlo do země

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Evropská unie

Ruská válka na Ukrajině

Sankce proti Rusku

Vláda Petra Fialy

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější