Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Žluté stužky i písmeno ï. Jak se Ukrajinci na okupovaných územích vzpírají

Březen 2022, jihoukrajinský Cherson, vzpoura proti tehdejším ruským okupantům. „Cherson je Ukrajina,“ stojí na tabuli. Rusky, ne ukrajinsky. Foto: UNIAN
Březen 2022, jihoukrajinský Cherson, vzpoura proti tehdejším ruským okupantům. „Cherson je Ukrajina,“ stojí na tabuli. Rusky, ne ukrajinsky. Foto: UNIAN

Nenápadný odpor proti ruské okupaci je účinnější než symbolické protesty, míní Ukrajinec ze speciální jednotky.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Po rozpoutání totální války proti Ukrajině ruští vojáci jako jedno z prvních velkých měst obsadili Cherson. Navzdory jejich represím tam už v dubnu 2022 vyšly do ulic stovky lidí, kteří proti okupaci protestovali.

Jejich symbolem se stala žlutá stužka, která byla nenápadnější než symboly v tradičních modro-žlutých barvách.

„Dobře jsme věděli, že takový protest je mimořádně nebezpečný. Ale ozývala se nám spousta lidí, kteří tvrdili, že nemohou jen tak sedět doma. Nějak jsme museli projevit odpor,“ říká jeden z organizátorů akce. Jeho identitu z bezpečnostních důvodů nezveřejňujeme.

Z iniciativy mezitím vzniklo hnutí Žlutá stužka, které loni od Evropského parlamentu dostalo prestižní Sacharovovu cenu za svobodu myšlení.

„Chcete důkaz, že na okupovaných územích nežijí jen proruští Ukrajinci? Jděte

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Ruská válka na Ukrajině

Ukrajina

Svět

V tomto okamžiku nejčtenější