Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Na arménských hranicích se hromadí ázerbájdžánská vojska, v Arménii cvičí Američané a Kreml zuří

Válka о Náhorní Karabach se mění v boj o Arménii. Foto: Petra Procházková, Deník N
Válka о Náhorní Karabach se mění v boj o Arménii. Foto: Petra Procházková, Deník N

Vzájemně výhodné spojenectví Arménie a Ruska se rozpadá. Podle některých pozorovatelů je na spadnutí další arménsko-ázerbájdžánská válka – a to už nejen o Náhorní Karabach. Arménii se přitom Moskva zavázala chránit. Ázerbájdžán totálně zablokoval Karabach a do krajně neklidné atmosféry přijelo osm desítek amerických vojáků a brnkají na ruské nervy, už tak hodně napjaté. Jerevan se pustil do vysoké hry.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

„Je to rétorika na hraně hrubé urážky,“ zformulovala ruské rozhořčení mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharova. Shrnula tak pocity Moskvy, které vyvolala „série nikoliv přátelských kroků“ arménského vedení v poslední době.

Na ruské ministerstvo byl předvolán arménský velvyslanec, aby si vyslechl a předal „ostrý protest“.

„Arménská neposlušnost“ prozatím vrcholí dnes, kdy v zemi začíná společné americko-arménské vojenské cvičení. Malé, ale zásadní. Co mu předcházelo?

Vzpoura č. 1: Ratifikace „zatykače“ na Putina

Rozhovor arménského premiéra Nikoly Pašiňjana v italském listu La Repubblica ze 3. září byl rozbuškou, která vyvolala v Moskvě zděšení, vztek i strach

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Evropská unie

Kavkaz

Náhorní Karabach

Rusko

USA

Svět

V tomto okamžiku nejčtenější