Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Čím méně lidí přijde k volbám, tím hůře dopadne Babiš. Malá účast může být pohromou i pro ČSSD

Billboard hnutí ANO před evropskými volbami 2019. Foto: Jan Jiřička, Deník N
Billboard hnutí ANO před evropskými volbami 2019. Foto: Jan Jiřička, Deník N

Hnutí ANO jako hlavního favorita voleb do Evropského parlamentu může ohrožovat základní problém: volební účast. Čím méně lidí se zúčastní voleb, tím horší bude Babišův výsledek. Při nižší účasti naopak rostou šance středopravých stran. Plyne to z výzkumu agentury Median a sociologa Daniela Prokopa.

Nízká volební účast provází eurovolby v Česku již tradičně. V letech 2004 a 2009 svůj hlas odevzdalo zhruba 28 procent lidí, před pěti lety odvolilo pouhých 18 procent hlasujících. Po Slovensku jsme zaznamenali nejnižší účast v rámci celé Evropské unie. Strany se tak soustředí primárně na oslovování lidí, kteří k nim mají blízko a v minulosti je již volili. Je pro ně zásadní, aby sympatizanti vůbec k volbám přišli.

„Při třicetiprocentní účasti by strany ANO, ČSSD, KSČM a SPD získaly více hlasů (47 %) než středopravá a liberální opozice Piráti, ODS, koalice TOP 09 a Starostů, KDU-ČSL (44 %). Při účasti okolo 25 % by se jejich pozice vyrovnala. Při účasti 20 % pak už převažuje jasně zisk středopravé a liberální opozice (48 %) nad ziskem středolevých a konzervativních stran (44 %),“ popisuje sociolog Daniel Prokop.

To potvrzuje i Miloš Gregor, politolog z Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity. „Pro jednotlivé strany bude zásadní, zda se jim podaří mobilizovat své fanoušky. To jde vidět například u hnutí ANO. Začalo kampaň pozdě a svým zaměřením se ani nesnaží získávat nové voliče. Oslovuje lidi, kteří ho už dříve volili,“ popisuje Gregor pro Deník N. „Podobné je to u SPD. To se výrazně zaměřilo na pohraniční regiony, kde je vyšší nezaměstnanost, nižší příjmy. Pokud jim se podaří mobilizovat voliče, mohou získávat,“ dodává politolog.

Menší účast: problém pro Babiše i ČSSD

Data agentury Median naznačují, že největší obavy z nízké volební účasti by mělo mít Babišovo hnutí ANO. „Při účasti okolo 30 % ANO drtivě vyhrává s výsledky okolo 25 procent. Při 15% účasti by ale jeho zisk pravděpodobně poklesl k 

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

Volby do Evropského parlamentu

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější