Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Studie nepříznivých účinků hexavakcíny se odkládá. Odborníci potřebují data od lékařů

Ilustrační foto: Katja Fuhlert, Pixabay
Ilustrační foto: Katja Fuhlert, Pixabay

Na studii, která by ukázala, zda existuje souvislost mezi takzvanou hexavakcínou a narušením vývoje dítěte, si budou muset rodiče i zdravotníci počkat. Státní ústav pro kontrolu léčiv ji sice plánoval, narazil ale na problém s nedostatkem dat.

Hexavakcína je první očkovací látka, se kterou se každoročně setká většina ze zhruba sta tisíc českých novorozenců. Od 9. týdne života je chrání proti šesti nemocem – od dětské obrny a tetanu až po černý kašel. Zároveň se ale v souvislosti s ní objevují stížnosti na narušení psychomotorického vývoje (PMV) dětí.

Třeba v roce 2014, za který jsou data dohledatelná na stránkách Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL), bylo takových reakcí hlášeno 27. Samotný SÚKL si s nimi tehdy moc poradit neuměl. „Zda existuje možná kauzální souvislost s očkováním, zda naopak určitý počet dětí prochází během raného vývoje přechodnou fází regresu bez jakéhokoli vztahu k očkování, či zda jsou příčiny hlášených reakci jiné, je v současné době zcela nejasné. Snaha o jakoukoli předčasnou interpretaci by byla pouhou spekulací,“ psalo se tehdy v informačním zpravodaji ústavu.

V roce 2017, z nějž jsou poslední dostupná data, bylo případů narušení psychomotorického vývoje hlášeno 37. Čtrnáct z nich zaslali zdravotníci, 23 pacienti. „Narušení PMV je neočekávaný nežádoucí účinek, který SÚKL dlouhodobě monitoruje,“ uvedl k tomu ústav. Upozornil zároveň, že množství přijatých hlášení se nemusí rovnat počtu skutečných nežádoucích účinků a každý případ se musí prozkoumávat.

O moc jasněji nemá SÚKL nejspíš ani dnes. Studie, která by ukázala,

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

Zdravotnictví

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější