Brněnský orloj: Hantec v šalině a dezinformátor ve výboru pro menšiny

Prázdniny v Brně byly poklidné, nepočítáme-li tedy letní aféru s primátorkou a bílým práškem. Hned první týden nového školního roku ale zasedalo zastupitelstvo a Brňané mohli mezi zastávkami v šalinách zaslechnout nové hlášení. Na obojí se podíváme podrobněji. Vítáme čtenáře u občasníku Brněnský orloj a přinášíme komentované novinky z druhého největšího města Česka.
Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.
Dopravní podnik se rozhodl přivítat v novém školním roce žactvo a studentstvo brněnských škol vskutku originálně. Při cestování hromadnou dopravou pouští mezi zastávkami hlášení namluvené v hantecu.
Pokud jste o hantecu nikdy neslyšeli, pak vězte, že jde o desítky let mrtvý žargon brněnské plotny, tedy níže sociálně postavené skupiny lidí, který obsahuje řadu výrazů například z kriminálního prostředí.
V Brně jím už prakticky nikdo nemluví a při životě jej udržuje především úzká skupinka spíše starších mužů, kteří melancholicky vzpomínají na svoje mládí v 70. a 80. letech minulého století, kdy hantec propagoval bavič a silák Franta Kocourek.
Aby si svoje vzpomínky udrželi co nejdéle hmatatelné, vydělávají na vydávání humoristických knih, CD a dalších nosičů s hantecem. Poslední slovo, které se z něj ještě běžně používá a kterému všichni rozumí, je šalina, tedy tramvaj.
„Přišlo nám dobré přivítat takto děti zpátky po prázdninách,“ popsal pohnutky vedení dopravního podniku jeho ředitel Miloš Havránek pro Brněnský deník s tím, že jde o historicky první hlášení v hantecu ve veřejné dopravě.
Toto hlášení v tramvajích, trolejbusech a autobusech ale při soustředěnějším poslechu působilo poněkud nesrozumitelně a zmatečně: